| wwkong1 a întrebat:

Am aceasta placa de baza http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/fm2a55m-vg3- plus/. procesor amd athlon 3, 5 dual core. si placa video Asus r7 240 series. intrebarea mai este daca pot sa pun un procesor i3 sau i5 si o placa mai buna (+ca am niste probleme cu placa video) pe placa asta de baza. Trebuie sa schimb placa de baza? voi ce spuneti

1 răspuns:
| Alphawolf a răspuns:

Procesor Intel nu poti pune pe acea placa, dar poti pune procesor amd. Placa ta de baza are soclul pentru procesor FM2+, iar daca vrei sa o pastrezi trebuie sa cauti un procesor cu socket FM2+. Placi video gasesti destule care se potrivesc la placa ta de baza, sunt destule cu PCI Expres 3.0 x 16