| Paul260 a întrebat:

Am calculator procesor:intel pentium dual core 1.8, placa video nvidia geforce 8400 gs 512 mb, hdd:200 si am nfs world si mi se caraie din cand in cand si am windows 7 daca imi bag windows xp ca nu consuma atatea resurse ar trebui sa mearga mai bine nu?

6 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

NU vad cat ram ai insa daca ai peste 1.5Gb atunci e ok si un windows 7.
Ce ziceai ca ti se caraie. windows ul atunci poate mai trebuie optimizat ---> programe de la startup (start --> run--> msconfig--> startup si debifezi tot in afara de antivirus si/sau firewall daca ai unul separat)
daca iti caraie vreun ventilator atunci trebuie sa il schimbi sau sa il ungi cu putin ulei.
http://www.tutorialepc.ro

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus cata memorie ai. Oricum xp consuma mai putin dar s-ar putea sa nu faci mare lucru. Ar trebui si alta placa video.

| KungFuBoy a răspuns:

Da asa ar trebui deaorece windows 7 :mananca: mai multi rami decat xp...deci incearca. salut

| pufulete17 a răspuns:

EXACT! Sigut are sa iti mearga mai bine! Windows 7 e "impasibal"happy! bafta

| dustru a răspuns:

Incearca sa instalezi un wind 7 pe 64bit jocurile merg suficient mai bine, pe aceasta arhitectura.happy la mine e tot dual core numai ca e de 2.1 ghz si e nevoie de w7 pe 64 ca sa rulez call of duty black ops normal.

| Costin1996 a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa-mi spui cum ti se misca jocul...si cum adica caraie? Caraie si ti se blocheaza jocul pentru cateva momente? Eu am 4 gb RAM placa video NVidia GeForce 9400GT 512MB i procesor de 2800. Jocurile imi merg la perfectie.Doar ca am o mare suparare pe calculator.Cand folosesc placa video mai mult...adica la jocuri etc incepe sa scoata niste sunete ingrozitoare.Sunetele provin de la cooler-ul de pe placa video. Poate ca si la tine este la fel.Da-mi mai mule detalii si poate te ajut.