| oldschoolrom a întrebat:

Am două probleme și vă rog să mă ajutați.
Contul meu de Facebook a fost dezactivat pe 5 august 2021 deoarece în urmă cu 3-4 ani am postat pe un grup privat câteva filmulețe/poze fără drept de autor și am fost raportat.
Prima dată am fost raportat prin octombrie 2020 și deși nu am mai postat așa ceva și multe au fost șterse.
Am fost raportat din nou prin iulie tot cu materiale vechi.
1. Când am vrut să mă conectez pe contul meu, mi-a apărut că trebuie să îmi confirm identitatea. Am trimis buletinul meu referitor la faptul că am contul blocat sperând că voi fi deblocat, însă deocamdată nu am primit vreun răspuns.
Ce pot să fac pentru că am nevoie de el și vreau să fiu deblocat.

2. Tot pe același cont am și o pagină pe Facebook (din august 2017), dar din păcate nu avea acces și altă persoană, așa că nu știu dacă există vreo variantă să-mi pot recupera pagina?

Știu că subiectul '2' are legătură și cu '1'.

Aștept un răspuns,

Vă mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibile cauze ale blocarii contului:
- daca datele personale ale contului din FaceBook, nu sunt identice cu cele din buletin (nume, prenume si data nasterii), nu ti se elibereaza contul.
- daca postarile de video contin material pornografic, cu copii, cu violenta sau terorism, iarasi poti sa ai contul blocat.
- daca acele video-uri sunt protejate de copyright si tu nu ai stiu - iasri estei pasibil de blocarea contului.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu poti sa faci nimic.
Va trebuii sa astepti ca Administratia FB-ului sa-ti verifice actul de identitate si sa-ti elibereze contul.

Retine: daca Buletinul nu eset scanat corect sa fie vizibila poza, iar datele personale (nume, prenume si data nasterii) nu sunt identice cu ce ai declarat tu in FB, nu ti se eliberea contul.

| Werrich a răspuns:

Și eu am dat sa confirm identitatea pe Facebook încă din 2019, nici acum nu am primit răspuns de la ei.

| Sophieka a răspuns:

Acestea nu sunt probleme...Probleme sunt cand patesti ceva cu adevarat in lumea REALA, nu virtuala.
Cand ai un necaz, o suferinta, o boala, probleme financiare, probleme cu banca, probleme in familie s-a.m.d