| cagulatu a întrebat:

Am inteles ca daca vrei sa schimbi de exemplu placa video, procesor sau alte componente trebuie sa stii socket-ul sau ceva de acest gen. Ma poate lamuri cineva? Funda + Vot.

Răspuns Câştigător
| LeMotán a răspuns:

Uite, ca sa-ti explic pe intelesul tau, e ca si cum ai incerca sa folosesti un incarcator de Samsung la un telefon Nokia. Nu au intotdeauna mufele la fel. Asa e si la calculatoare. Placa de baza are niste "mufe" (sloturi, socket etc.) care sunt compatibile doar cu anumite componente (procesor, placa video etc.). Daca vrei sa-ti cumperi alte componente este suficient sa spui la magazin ce placa de baza ai. Sau cauti pe internet placa de baza dupa model si gasesti la specificatii ce componente sunt compatibile.
Exemplu de soketuri la procesoare:
Socket A (462) este folosit pentru seria K7 de la AMD (Duron, Athlon, Athlon XP, Barton)
Socket 754 suporta procesoarele Athlon 64 si Sempron (seria aceasta nu are controller de memorie integrat in procesoare)
Socket 939 suporta procesoarele Athlon 64 din seria FX (cu controller de memorie integrat)

Socket 423 a fost folosit de Intel pentru primele procesoare Pentium 4
Socket 478 este folosit pentru procesoarele Pentium 4 si Celeron
etc.

La placi video sunt sloturi:
AGP - pentru PC-uri mai vechi.
PCI, PCI-Express x16, PCI-Express 2. 0 x16
si altele.

La memoria ram, sloturile sunt in functie de model:
SDR la PC-uri foarte vechi
DDR, DDR2, DDR3, care pot fi mai mari pentru Desktop si mai mici pentru Laptop.

La HDD si CD/DVD-ROM sunt contectori ATA133 si mai nou SATA.

In rest, majoritatea componenteleor interne sunt pe interfata PCI (Placa de sunet, TV-Tuner etc.), iar cele externe pe USB.

Sper ca ai inteles ceva de aici big grin
O seara buna!

3 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Daca vrei sa schimbi placa video trebuie sa stii ce poti pune pe placa de baza.sunt limitate placile de baza...trebe sa intrebi daca se potriveste la placa ta de baza.
daca vrei sa schimbi procesor la fel trebuie sa stii la fel ce maxima are placa ta de baza.ca nu poti pune procesoare noi pe placa veche si socket-ul mai trebuie sa il sti.
socketul il gasesti la specificatiile placii de baza.
la fel si la rami trebuie sa stii cat duce maxim placa de baza.
hdd sau placa de sunet nu conteaza pentru ca merg pe orice placa.
acum placa de sunet sa nu fie ceva extrem de noua.

| BoBoCeLL a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/CPU_socket aici sunt toate soketele de procesor si la placa video poate fi PCI PCI-express sau AGP

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te lamuresc imediat:
Pentru schimbat procesor trebuie sa stii ce socket si tip e (adica daca e AMD sau Intel)
Pentru RAM trebuie sa stii ce tip de ram suporta placa ta de baza DDR2 sau DDR3 sau ce o fi.
Pentru video depinde cat de noua e placa de baza, e si acolo o smecherie, dar daca nu e mai veche de 3-4 ani si ai slot de PCI EXPRES nu ar trebui sa ai probleme cu o placa decenta.

Acum te intrebi de unde afli asta? E si mai simplu, in manualul placii de baza pe care o detii sau in specificatiile ei.
Nu mai ai manualul? Nui nimic aduti aminte ce model de placa de baza ai, scrie si pe cutie, un google si ai rezolvat problema.

PS: citeste cu atentie specificatiile, mai intreaba dupa ce le gasesti daca nu esti sigur.