| RAY a întrebat:

Am mai vazut ca exista linux cu care poti intra in sistemul de operare linux fara sa-l instalezi prin boot, intrebarea mea cum se numeste acea versiune si cum se pune pe un cd?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Se numeste Ubuntu Live Cd si gasesti imaginea pe site-ul oficial. Se pune pe disc cu programe de inscriptionare (Nero etc) si se inregistreaza cu functii gen "Burn image to disc", pentru ca cd-ul sau dvd-ul creat sa fie bootabil.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ieri mi-am pus Lubuntu pe un stick.
Stickul este cu Lubuntu si merge live adica ruleaza din start fara instalare.Asta o poti face ca sa probezi linuxul si daca iti place il poti instala in windows.
Daca vrei si ai un stick de 8 giga faci asa:

Descarci de pe internet programul Lili usb creator.
Cand il deschizi trebuie sa ai deja stickul bagat in usb.

la pasul 1: alegi cheia, usb

2. alegi sursa. daca nu ai ai o imagine iso in pc dai pe descarcare.it va fi afisata o lista de dostributii linux.Cred ca cel mai bie este sa alegi Xubuntu.
3.perstinenta,setezi la 500-550
4.bifezi toate 3 optiuni incusiv „permite rularea linux live in windows!
5. dai clcik pe fulger si incepe a face stickul bootabil.

In asa hal, vei putea porni linux din stick dupa ce ai setat din bios usb pe primul loc.

Daca iti place, ai si optiunea de instalare.Vezi ca daca alegi download si Xubuntu(pentru ca asat iti recomand deocamdata, merge rapid) vei asteota sa descarce Xubuntu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Meritia funda si tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da un inteligent in schimb.laughing Sa ma dau si eu mare ca am ceva in devla.laughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ramon esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da,da!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Am citit pe internet ca ai nevoie de un rack ca sa recuperezi date de pe hard apoi ca se poate prin adaptor usb sau daca cuplez hardul acela la mufele mele ca hdd suplimentar, intrebarea mea e, ceva mai ieftin ca un rack nu exista, as vrea ceva ca sa il conectez prin usb la pc pentru ca nu am mufe suplimentare la desktop

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru linux sa mearga in paralel sau live nu trebuie rack.Ci doar descarci cu liliusb din lista care ti-o da acolo si faci stick-ul.Sau descarci xubuntu live si il arzi pe un cd. Nu am lucrat cu rack oana acum dar nu e nevoie.
Ah, pentru recuperare poti folosi ce cere sistem back-upul din laptopul tau, ori dvd-uri ori stick de 16 giga. Rack-urile sunt folosite in caz ca vrei sa mai adaugi un hard extern cuplat la usb.Sau daca ti se strica hardul la laptop si nu vrei sa umbli in el, cuplezi alt hard la acel rack si va merge hdd-ul extern.
Deci tu daca vrei sa faci recuperare la laptop, o poti face ori pe 3 dvd -uri de 4, 7 care stii ca le citeste laptopul tau sau pc-ul sau pe un stick de 16 giga.
Eu personal am laptop toashiba si am facut deja cu ajtorul programului Recovery Media Creator inclus in windowsul 8 original, 3 dvd-uri care, sincer, mi-a fost de folos atunci cand am instalat un joc, mi-a cerut restart si s-a blocat la pornire.Un fisier de sistem ramase blocat undeva si nu mai intra in windows.Am bagat rand pe rand acele dvd-uri si am rezovat treaba.Adica am sters fisierele din windows si le-am copiat de pe dvd-uri. Vreau sa-ti spun ca la recuperare se copie doar windowsul, driverele toate si programele incluse in windows. Dar pentru linux nu iti trebuie rack ci doar o imagine live in format iso si o arzi pe un cd sau dvd, depinde de marimea lui.Sau pe stick, cu ajutorul Linux Live CReator..Trebuie doar sa ai stick-ul bagat, deschizi acel program fara sa ai linux descarcat, urmezi pasii si e ok.La sfrasit, ultimul pas astepti cat este nevoie desi pare ca programul nu face nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si ca sa rulezi linux, trebuie sa setezi stick-ul sa ruleze prma data, din bios stii.Cand va porni ruleaza direct din stick acel OS linux. Daca se misca bine si iti place, il poti instala, are optiune.Il poti instala in dual boot cu windows si la pornire vei avea optiunea sa alegi ce sa ruleze linux sau windows.
Tin numai sa te anunt ca e mai greu sa instalezi programe, pentru ca nu e ca al windows adica dai open pe un program descarcat de exemplu Adobe flash player siapoi next next si finish, pentru ca programele in linux se instaleaza manual undeva in terminal, unde trebuie sa scrii manual niste comenzi.Eu inca am Xubuntu live care mi se pare ca se misca foarte usor fata de Lubuntu. Inca nu il instalez pentru ca ...nu pot juca jocuri gen NFS sau alteel.Linuxul are jocurile lui inca mici,genuri pentru copii cu masinute si baloane. E dificil linux pentru ca inca nu=l cunoaste, acel terminal imi da si mie batai de cap deaorece nu stiu ce sa scriu in el ca sa pot instala un program.Dar linuxul are propriile programe, asemnatoare cu al windowsului dar denumiri diferite, pe care le poti descarca si se instaeaza singure, adica singure se scriu in terminal.Insa cele descarcate si salvate in laptop, trebuie scrise manual si imi da batai de cap.laughing)

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de ajutor, mereu ma ajuti