| Zdog a întrebat:

Mi-am instalat Windows 8.1 si la "getting ready for instalation" a rămas la 95% de vreo 10-15 minute. Este normal?

Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

Probabil eroarea aia de care zici tu face problema acum, daca zici ca ai repetat procedura si tot asa iti face atunci aia e problema, trebuie sa faci alt dvd sau sa pui windows-ul pe un stick din nou. Cand descarci un windows trebuie mai intai sa te uiti la comentarii sa vezi daca e bun, ce zic ceilaltii. Si dvd-ul il faci cu windows 7 usb/dvd download tool link de download http://wudt.codeplex.com/ si aici scrie cum sa il folosesti https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool. asta in caz ca nu l-ai folosit deja. Dar daca faci pe stick sa nu-l folosesti ca nu va vede stick-ul la pornire si atunci va trebui sa folosesti programul universal usb installer http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

9 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Zic sa mai astepti 5-10 minute si daca nu se intampla nimic, cred ca poti sa tii mult apasat pe butonul de inchidere si apoi sa aprinzi pc/laptopul din nou ca sa incepi „again" procesul de instalare.

| Zdog explică (pentru DenisIonut01):

Aștept de la 20:50 si am mai făcut odată asta...

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Zdog):

Te-ai uitat la cerinte? ai indeplinit toate cerintele? cati rami, procesor ai? si de cat e partitia hardului unde vrei sa-l instalezi? cum ai procedat la instalare?

| Zdog explică (pentru DenisIonut01):

Am cerințele necesare, aveam Win XP si am făcut un dvd bootabil cu win 8.1 dar la sfârșit mi-a dat o eroare....nu am bagat-o in seama ca DVD-ul a ieșit singur din PC si apoi l-am băgat in PC si am dar restart si mi-a apărut setupul si când mi-a arătat unde sa-l instalez am șters xp-ul si am dat next si la Getting ready sta la 95%

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Zdog):

Probabil eroarea aia de care zici tu face problema acum, daca zici ca ai repetat procedura si tot asa iti face atunci aia e problema, trebuie sa faci alt dvd sau sa pui windows-ul pe un stick din nou. Cand descarci un windows trebuie mai intai sa te uiti la comentarii sa vezi daca e bun, ce zic ceilaltii. Si dvd-ul il faci cu windows 7 usb/dvd download tool link de download http://wudt.codeplex.com/ si aici scrie cum sa il folosesti https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool. asta in caz ca nu l-ai folosit deja. Dar daca faci pe stick sa nu-l folosesti ca nu va vede stick-ul la pornire si atunci va trebui sa folosesti programul universal usb installer http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

| DenisIonut01 a răspuns:

Mulțumesc pentru fundă! Ai rezolvat problema până la urmă? Dacă da, cum?

| RobertMoon a răspuns:

E normal, acum depinde si de PC. Eu am instalat Windows 8.1 in maxim 30 min, iar Windows 10 pw chiar mai repede...

| Zdog explică (pentru RobertMoon):

"Getting ready for installation (95%) si beculetul de la HDD sta aprins si nu face nimic. Mai are rost sa aștept?

| denys155 a răspuns:

Am patit si eu asa dar eu am stat aproape o jumatate de ora si apoi sa finalizat

| Zdog explică (pentru denys155):

Deci nu e windowsul stricat...mi-se pare ciudat ca "Getting filee ready instalațion (95%), trebuie sa aștept?