| FanLenovo a întrebat:

Am o intrebare despre bateriile Li-Ion.
Cand am cumparat telefonul, cel de la gsm mi-a zis ca bateriile Li-Ion nu au nevoie de formatare si poti folosi telefonul chiar si atunci cand este la incarcat.

Vreau sa stiu daca este adevarat ce spune.
El zicea ca formatarea era necesara la bateriile vechi.

Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| AlexL28 a răspuns:

Complet si 100% adevarat, bateriile Li-Io nu trebuie formatate, nu au efect de memorie, poti sa te joci cu ele cum vrei, dar totusi, o utilizare responsabila le poate mari durata de viata, deci incearca sa le pui la incarcat cand are cam 15%-10% si las-o pana cand e 100%, dar si daca nu faci asta nu e nimic.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Era asa de greu sa cauti pe google? Sau pe TPU sunt cel putin 999 alte intrebari identice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevarat, + de asta au si o autonomie mai mare decat cele normale, dar sunt mai putin rezistente la frig happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateriile Li-Ion nu mai necesita formatare asa cum eram obisnuiti sa procedam in trecut.Tot ce trebuie sa faci este sa conectezi dispozitivul la incarcat atunci cand acesta o cere, si sa il lasi pana se incarca complet. Dupa 4-5 cicluri incarcare-descarcare, bateria functioneaza la capacitate maxima. Dupa aceste cicluri, nu mai conteaza daca il scoti de la incarcat mai devreme. Ceea ce trebuie sa faci intotdeauna este sa nu lasi niciodata bateria sa se descarce complet.

| admin99779977 a răspuns:

Da, este adevarat ca poti sa il folosesti in timpul incarcarii. Funda?