| DoodyAlexx a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu viteza de internet. Sunt abonat UPC iar in contract scrie ca am viteza de 150 MBs insa cand intru pe un site de viteza de internet (fie si cel de la UPC) la download imi ajunge maxim la 80MBs. Intrebarea mea este: este normal sa fie asa ori sunt tras in teapa? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Si eu sunt tot de la UPC si tot 150 mb/s am in contract si cu aceeasi viteza de download am si eu.
Este normal, oricum viteze mai mari nu cred ca ai nevoie, eu sunt la UPC cu acest contract de vreo 2 ani si nu stiu daca a cazut de 2 ori internetul.
Putea sa fie viteze si mai bune... in contract scrie latimea de banda maxima care o poti atinge, acuma depinde si de unde downloadezi.
Ca sa iti raspund la intrebare da este normal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Ideea e ca MB/s Nu e la fel cu Mbps ( ce avem noi la net) e o diferenta destul de mare happy

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Vitez%C4%83_de_transfer_de_date

Eu zic că deja deviezi de la subiect si sa te lamuresc, vitezele de internet sunt foarte exacte :)))) daca tu downloadezi de pe un server din localitate de la tine, tragi cu viteze foarte mari, daca downloadezi din America, vei trage cu maxim 1 mb/s, daca downloadezi din partea cealalta a lumii, nu stiu daca prinzi 100 kb/s, poti sa ai tu in contract 1gbs, daca tu tragi din servere care ele nu suporta viteze mari sau ai un calculator care nu suporta viteze mari, degeaba, viteza tot aia va fi.
Ca fapt divers, Mbps inseamna mega bit pe secunda, Mb/s inseamna mega bit pe secunda =))) eu zic sa te documentezi, am invatat reţealistică mai ales ca am şi server dedicat (nu de jocuri) şi stiu cu ce se mănâncă chestiile astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Ok si ai descarcat tu vreodata cu cel putin 50mb/s? nu. pentru ca incerc sa iti explica ca e o diferenta laughing ma ocup de tehnica it de la 14 ani...lucruruile astea au devenit ceva de baza...

12 răspunsuri:
| DisturbeDd a răspuns:

Depinde de unde descarci, ce descarci si ce pc folosesti... internetul e impartit intre uilizatori, iar daca vecinii tai folosesc multa banda, iti scade si tie viteza

| horia2012 a răspuns:

Daca vrei sa premiezi prostii, e dreptul tau. Eu tot de la UPC am si tot 150 Mbs viteza. Si am 150 prin cablu pe PC si 70-80 prin wi-fi pe laptop. Daca vrei sa ai viteza din contract pune o alta placa de retea in PC de 10/100/1000.

| mont a răspuns:

Ai router wifi? In caz ca da e cam normal, foarte probabil echipamentele wifi folosite nu sunt asa performante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mbps nu e acelasi lucru cu mb/s tu ai 150mbps care e undeva la 20mb/s, iar siteurile de speed mint in general... adica nu sunt exacte happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.checkyourmath.com/......second.php asta e un convertor din Mbps in MB/s e o diferenta destul de mare :)

| supermamici a răspuns:

Acei 150 nu sunt garantati. Iar UPC nu sunt deloc seriosi. Iar viteza poate fi limitata si de hard-ul tau de ex. care nu poate duce o asemenea rata de scriere. Nu stiu cu ce te ajuta insa o asemenea rata.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Este normal.