| silviu20 a întrebat:

Am o intrebare, se poate oare sa transform singur sau cu un program o poza cu o rezolutie mica intr-o rezolutie mare cu o imagine perfecta si clara? astept pareri

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Nu prea poti deoarece din start prelucrezi o definitie si pixeli putini la rezolutie,ceea ce este "esenta" in prelucratul cu format foto. Obtii oarecum ceva insa estompat,sters si cu definitie proasta si pixelii devin vizibili si suparatori. poti corecta pe o poza, 2, 10 insa pe un card cu sute de poze ce mai faci?
Ca exemplu este formatul 3gp care pe format la ecran mic vezi filmul clar, insa cand incerci a mari ecranul imaginea apare cu niste patrate suparatoare ce fac uneori imaginea aproape neinteligibila.

1 răspuns:
| alexgogo a răspuns:

Perfect si clar n-o sa iasa niciodata, pentru ca din NIMIC nu poti sa obtii CEVA. Procedeul se numeste interpolarea pixelilor, practic, "lipeste" doi pixeli cu inca un pixel asemanator.