| KingTheKing a întrebat:

Am o placa de baza Gigabyte GA-EP35C-DS3R si vreau sa imi fac abonament la RDS RCS pentru internetul acela de 1000Mbps! Vreau sa va intreb daca placa mea de baza suporta 1000 mbps si fara acea placa de retea!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Placa de baza stie 1000mbps dar garantez ca nu ai ce sa faci cu 1000mbps.
1. Pentru 1000mbps cam ai nevoie de ssd.
2. Pentru 1000mbps daca vrei pe skt775 ai nevoie de un cpu quad-core cel putin.

| KingTheKing explică (pentru K0sti):

Imi cumpar un Intel core 2 quad q9650 este bun?

| sltlp a răspuns (pentru KingTheKing):

Da, ala o sa fie capabil sa reziste la vitezele alea. Adica si un dual-core e ok, dar nu atingi vitezele alea, deja cu dual-core la 500mbps e super bine daca le duce...

| KingTheKing explică (pentru sltlp):

Momentan am un Intel core 2 duo e8400

| KingTheKing explică (pentru sltlp):

Dar,acolo la rds pe site zice ca trebuie sa am un ssd! dar eu am 2 harduri Western Digital de 650 GB? are ceva daca nu am ssd? ca nu cred ca am cum sa cuplez ssd la pc-ul asta

| sltlp a răspuns (pentru KingTheKing):

Nici ala nu e rau. O sa duca 500mbps. Dar de vrei 1000, upgrade.

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

E bun. De altfel unul din cele mai bune procesoare ce-l mai poti gasi pentru acea placa. Pe socket LGA775 nu se mai fabrica procesoare.

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Pot cupla un ssd la placa asta de baza?

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste specificatiile de la LAN si ai sa vezi ca suporta:
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2740#sp

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Ma speriasem... credeam ca trebuie sa imi cumpar o placa de retea

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Crezi ca pot cupla un ssd la placa mea de baza?

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

De ce nu? Are aceleas intrari ca un HDD.

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Pai am vazut ca ssd-ul are sata 3 si nu stiu daca placa mea are si sata 3

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

N-ai de cat 8 conexiuni. Adica poti sa bagi un DVD-player si 7 HDD-uri (SSD-uri). Chiar daca ar fi SATA2 nu este mare diferenta de viteza.

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Adica mufa e aceeasi doar banda difera?

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

Mufa este la fel doar viteza de transfer difera.
http://devicebox.ro/......ata-3.html

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

. este cam mare diferenta intre sata 2 si sata 3... daca las hardurile mele de sata 2 in pc... internetul acela de 1000mbps merge bine?

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

Mai omule. Alea galbene (6bucati) de pe placa ta sunt SATA3. Tu nu te uiti pe link-ul ce ti l-am dat?
Va merge bine si cu cele vechi dar nu foarte bine.

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Aaaaaa... eu credeam ca placa mea de baza are doar sata 2 laughing))... atunci daca pun ssd pe el va merge in parametrii lui normali. nu ii va lua din banda nu?

| K0sti a răspuns:

"Vreau sa va intreb daca placa mea de baza suporta 1000 mbps si fara acea placa de retea"...cum vine asta? Ce sa suporte fara placa de retea?