| ed23tm a întrebat:

Am o placa video de 512 mb, si am folosit un program care arata performanta placii video si imi spune ca memoria video este de 1.7 gb.
De ce imi spune ca este 1.7 gb daca placa are doar 512 mb

7 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Sinblade, mi-ai luat vorba din guratongue

| sinblade27 a răspuns:

Nu te speria... intr-un calculator. mai ales windows vista sau 7 ti se aloca un buffer de memorie virtuala in functie de performantele calculatoruli Tehnologia se numete warp 10 si practic spune cam asa : la epuizarea resurselor din calc windowsul isi atribuie o memorie de procesare care sa te ajute daca cumva nu mai ai cum sa ii dai placii video mai mult *epuzare resurse *... ca sa vezi un detaliu. uite aici o sa ai 512 dedicated memory si restul shared memory cu un total de 1, 7 gb

| cornel a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. poate e doar eroare.lasa-l stins 2 ore si aprindel si vezi daca tot asa aratahappy

| maniac a răspuns:

Poate 1. 7gb are ramul

| misshu a răspuns:

Esti sigur ca te uiti la placa video? placa are 512 dedicati, iar restul ii ia din ram-ii calculatorului.

| eXtrike a răspuns:

Clar, Go > Start> Run > regedit > placa video,
Ce placa video ai?

| hackey a răspuns:

Incearca cu Everest