| anonim_4396 a întrebat:

Am o plita mica electrica sovietica. Cati watti consuma pe ora daca i-a luat 60 minute sa incalzeasca 145 ml de apa? Apa cred ca avea vreo 10° la inceput.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce temperatura a fost in camera?
Ce suprafete de contact au avut plita cu cratita?
Ce inaltime a avut cratita si din ce material a fost facut?
A fost pus capac pe cratita sau a fost lasat liber?
Pentru un raspuns cat mai apropiat sunt necesare si detaliile de mai sus.

Pentru un raspuns exact: citeste puterea de pe eticheta metalica montata pe laterala- sau dedesubtul plitei.

| untu a răspuns:

Este vorba de o plita mica ruseasca de culoarea albastra?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corectare* 425 ml de apa

| LinxCont a răspuns:

Presupun un randament de 50%. (O mare parte din energie se pierde)
Q= caldura = mcT unde m = masa, c = caldura specifica a apei = 4185J/KgK, T = temperatura = 100C-10C = 90K
Q= 0. 425Kg*4185J/KgK*90K = 160KJ
P=L/t = puterea, L = lucrul mecanic, t = timpul in secunde
La un randament de 50%, L=2Q = 320KJ
P= 320000J/3600s = 88, 8W, deci ar putea avea 100W.
Daca randamentul e si mai slab, sa zicem 25%, puterea necesara ar fi 200W.
Era o plita mica romaneasca cu un diametru de 15 cm care avea 300W.
Exemplu de plita electrica mica http://www.bizoo.ro/......zass-zhp01