| RaduTN a întrebat:

Am o problema ce ma tot chinui sa o rezolv, la windows 7 se aude sunetul gajait, am incercat sa instalez alt driver audio, degeaba, tot asa face.

La vista si xp se aude bine, doar la 7 face asa.

Nu este din vina laptop-ului deoarece mai de mult am dus laptop-ul unui baiat si mi-a instalat windows 7 si era totul perfect.

Nu este din vina dvd-ului ca am mai instalat unor persoane windows-ul cu dvd-ul acela si lor le merge bine.

Laptop-ul se numeste Fujitsu Siemens Esprimo Mobile v5535.
Sistemul de operare este Windows 7 Ultimate 32 biti.

Multumesc anticipat.
Funda!

33 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Instaleaza driver sunet de pe adresa producatorului.

| RaduTN explică (pentru neutrino):

Asta e si problema, nu au driver audio pentru windows 7.
Daca-l descarc cu 3DP Chip face la fel, gajait.
Tin foarte mult sa am Windows 7.

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Tu tii, el tine, voi tineti! 3DP crezi ca face ceva in plus?

| RaduTN explică (pentru K0sti):

Atunci, ce sa mai fac?
Imi aduc aminte ca pe un alt laptop imi facea la fel ca nu am instalat driver-ul audio si cand l-am bagat pe cel potrivit a mers totul perfect...

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Bea o bere! Tu ai o problema de intelegere? Nu exista driverul potrivit in varianta ta. Punct!

| RaduTN explică (pentru K0sti):

Atunci, cum a reusit baiatul ala sa-l faca?
Si nu, nu vreau sa-l sun sa-l intreb.

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Singura posibilitate care mai ramane e sistemul de operare! Asa ca...alegerea iti apartine daca-l reinstalezi sau nu! Si daca tot pui nu stiu cate drivere incalecate, s-ar putea sa nu-ti mai mearga deloc!

| RaduTN explică (pentru K0sti):

Pai nu le pun unul peste altul laughing
Instalez unul, vad daca merge, daca nu merge il dezinstalez si instalez altul.

Si am reinstalat os-ul de o gramada de ori, degeaba...

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Si cum le dezinstalezi?

| RaduTN explică (pentru K0sti):

Din Device Manager sau Programs and Features.

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Gresit! Daca vrei sa dezinstalezi de tot, fara sa ramana fisiere, dezinstalezi cu asta: http://www.epasystems.ro/revo-uninstaller/
cu asta: http://www.epasystems.ro/iobit-uninstaller-3/
sau cu Your Uninstaller!

Eram sigur ca asa faci! :(

| neutrino a răspuns (pentru RaduTN):

Nici chiar asa!

| RaduTN explică (pentru K0sti):

Stiu ca mai raman fisiere nesterse, dar curat registry cu CCleaner si sterge toate fisierele ramase.

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Daca folosesti porcaria aia de CCleanear sa nu te mire de ce ii ia dracu de registrii si auzi ciudatenii!

| K0sti a răspuns:

Ti-am spus ca nu are drivere de win 7! Asa ca nu te mira prea mult! Difera ele driverele de la o versiune la alta pentru acelasi sistem de operare, dar pentru sisteme diferite...

| RaduTN explică (pentru K0sti):

L-am descarcat cu 3DP Chip si tot asa face.
Vreau neaparat sa am Windows 7...

| Jipa95 a răspuns:

Si tu chiar ai impresia ca este din cauza driverului? Ti s-a busit boxa.

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

Ce boxa sa se buseasca?
Atat timp cat pe XP si Vista merge perfect, nu cred ca este problema pe partea hardware.

| horia2012 a răspuns:

Descarca driverul pentru XP/Vista de aici:
http://www.laptop-software.com/......a-drivers/
si instaleaza-l in modul compatibil ca aici:
http://en.kioskea.net/......-windows-7
dar inainte, dezarhivezi driverul audio descarcat astfel incat sa intri in folderul driverului si acolo gasesti setup.exe.

| RaduTN explică (pentru horia2012):

Nu a mers, am incercat si cu driver-ul de la XP si cu driver-ul de la Vista si imi aparea o eroare la final.

| horia2012 a răspuns (pentru RaduTN):

Atunci, mai poti incerca Driver pack solution. Il poti descarca de aici:
http://drp.su/
sau aici
http://www.softpedia.com/......onal.shtml
vezi ca e mare 8.5 GB.
Dupa ce il descarci, montezi imaginea ISO in Deamon tool lite, scanezi si vezi ce gaseste si instalezi.

| RaduTN explică (pentru horia2012):

Am renuntat, am instalat Windows Vista si gata.
Nu pot sa-ti dau funda ca poate cineva are aceeasi problema ca a mea si gaseste intrebarea mea, se uita la raspunsul castigator, il vede pe al tau, si poate nu este rezolvarea buna (nu am de unde sa stiu, nu am incercat) si incearca degeaba. Asa se uita si acea persoana la raspunsuri si o sa incerce ce ai zis tu si cine stie, poate merge. Dar oricum, multumesc inca o data.
Craciun fericit, Horia!

| horia2012 a răspuns (pentru RaduTN):

Cu placere. Nu e nicio problema. Ai dreptate, multe solutii sunt individuale.
Craciun fericit, Radu!

| MskDesign a răspuns:

Unele drivere facute special pana in windows vista, dau probleme la windows 7, in special cele audio.

| CinevaNou a răspuns:

Ai incercat sa dezactivezi asta?
http://i.imgur.com/EkFIBFr.jpg

| RaduTN explică (pentru CinevaNou):

Tot asa face.

| CinevaNou a răspuns (pentru RaduTN):

Cam nasol. Daca producatorii nu-ti ofera driver audio pentru win7, singura ta optiune ar fi sa cauti modele asemanatoare cu laptop-ul tau, care folosesc acelasi driver audio dar o versiune mai noua si compatibila win7.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti face un update la driver cu Driver Booster (inseamna ultimul driver). Daca nu merge poti incerca sa instalezi primul driver pentru win7 (fara update), adica, cel mai vechi, vezi daca face la fel. Poti instala Everest ca sa vezi ce ai pe partea de sunet, ce driver iti trebuie, il instalezi manual pe cel mai vechi (de pe site-ul producatorului). Vezi la win7 daca ai nevoie de vreun update pentru sunet.
http://www.iobit.com/driver-booster.php

| RaduTN explică (pentru valentin75):

Degeaba, tot asa face, ba chiar mai rau.

| Gabriel_Sergiu_1986 a răspuns:

Incearca sa instalezi driverul de xp... bagi cd-ul cu drivere, deschizi si dai click dreapta pe driver sound si click properties. dai la compatibility, bifezi casuta unde scrie - Run this program in compatibility mode for windows xp dai apply si ok si instalezi driverul de xp si o sa mearga si pe windows 7 sunetul

| MariusKrys a răspuns:

Probabil nu e windows.ul bun ..am avut si eu o problema asemanatoare cu Lenovo G500 dar legata de placa video ..intra pe site.ul producatorului

| Skat3rul3 a răspuns:

Frate încearcă cu SMART poate ai ceva prin laptop.Dar aceasta aplicație iți verifica laptopul și șterge ce nu este corect. Funda dacă merge?