| crysccoman a întrebat:

Am o problemă cu telefonul meu Samsung galaxy s3 versiune android 4.3. Este normal sa duca 20% din baterie in standby pe timpul nopti(7 ore)? Am instalat si juice defender pentru a economisi din baterie dar tot degeaba. Daca ma joc jocuri de pe Facebook care nu tin de grafică bateria 15% intr-un minut ma anunță ca mai sunt 5% dupa aproximativ 30 secunde se închide.

Vi se pare normal?

Un exemplu astazi la aceasta 10:44 telefonul meu mai are 60% baterie, l-am scos de la incarcat pe la 9:30 si m.am jucat 10 minute saga.

Soția mea are un Samsung s4 facut cadou de mine cand a aparut doar din obsesia de a avea in mana ultimul model si a vedea funcțiile lui îmbunătățite. Ok asta a fost o mica paranteza.

Acum cateva zile soția s-a uitat pe youtube prin wifi la 2 filme românești in continuu cu telefonul ei s4 aceeași versiune ca si al meu android 4.3, undeva la peste 3. Avea bateria pe la 54% la inceput si dupa filme mai rămăsese cu 38%. Mi se pare extrem de puțin consum in comparație cu tel meu s3, daca eu faceam același lucru pe al meu se stingea înaintea terminării filmelor.

Cine ma poate ajuta sa remediez minusul acesta care este foarte naspa?
La un smartphone bateria este cel mai important dintre componente doar ca atunci cand le cumparam ne intereseaza alte caracteristici cur ar fi:camera, memoria ram, mem interna s.a.m.d

Astept ajutorul vostru pentru a remedia defectul acesta!!

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. S4 folosest un cpu cu o arhitectura mai noua. oricat ai vrea tu sa scoti autonomia lui, nu o sa o scoti.
2. Scoate juice defender. Aplicatiile alea fac mai mult rau, iar lumea nici acum nu vrea sa inteleaga acest lucru.
3. Copiaza tot ce ai in telefon si incearca sa dai o resetare la setarle de fabrica. Adesea apar astfel de probleme deoarece vache-ul si dalvik cahce-ul ramas de la android 4.1 face figuri cu cel de 4.3.

| supermdmario a răspuns:

Am mai auzit si de la altii despre aceasta problema cu bateria la s3.se pare ca este vorba despre un bug.
in teorie, ai doua solutii.voi incerca sa explic cat mai bine.
practic, cind incarci telefonul, el isi creaza un log de incarcare, pe care il va executa de fiecare data. daca incarci pana la 80%, el va incarca de fiecare data, pana la 80%, chiar daca tie iti arata ca este incarcat 100%. practic, este incarcat 100% din acel80%.deci,capacitatea nopminala a baterieri este 80%, pentru ca tu ai formatat-o asa.(a fost un exemplu.)
acum, solutia:
am zis ca sunt doua solutii.prima este aceea ca tu, trebuie sa stergi acel log de incarcare(e practic un registru), si sa o iei de la zero, revitalizand bateria.cum se face? trebuie sa ai permisiuni de root, adica telefonul sa fie rootat si sa instalezi o aplicatie care sterge acest log. aplicatia se numeste battery calibtation.eu o folosesc o data pe luna, deoarece, cate odata nu las incarcarea pana la 100%.
a doua varianta care nu presupune root,este sa resetezi telefonul la setarile de default(de fabrica.)in acest fel vei pierde toate datele din memoria interna, iclusiv, foto, muzici, etc.iti recomand sa faci un back up inainte de a reseta sistemul.
dupa care, lasi primele, 2 incarcari pana la 100% si consumi bateria pana se stinge telefonul singur.capito? daca nu, anunta_ma