| Stelian2015 a întrebat:

Am o problema cu televizorul. Am Philips, dar al meu e cu tub nu e led. Nu am imagine, nu are nici sonor. am mai incercat deschiderea lui cu telecomanda, de doua ori am reusit imaginea palpaia da pana la urma se stabiliza. de cate ori il inchideam a doua zi daca voiam sa urmaresc niste animeuri la tv fortam telecomanda ca poate poate reusesc sa deschid. fara sanse
Tot pe TPU cineva mi-a zis ca e de vina sursa de lumina. nu am avut niciodta probleme cu tv nu a fost stricat deloc.
Vreau sa stiu daca sursa de lumina e un "bec" care se afla in tubul televizorului. Sau cum arata sursa de lumina? Daca e vorba de un bec care trebuie schimbat, ce ziceti o pot face eu fara sa mai chem un depanator? Maica-mea nu imi da bani zice ca vin sarbatorile si trebuie banii pentru alte lucruri. EU vreau sa fac televizorul
De unde se cumpara sursa de lumina si daca pot inlocui singur ce e ars. macar incerc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Piesa numita "tub de alimentare" NU EXISTA!
Asa cum nu exista nici "sursa de lumina".

Defectul tau - probabil - a fost o rezistenta sau condensator slabit/ars, de cativa lei.
Cine ti-a dat idea cu "sursa de lumina" a fost habarnist, iar tu ne-ai dat de asemenea indicii gresite.

(Intr-un televizor de tip vechi, singura piesa care face lumina este tubul cinescop, care este si scump si nici nu se poate inlocui in 10 minute.)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-l poti repara singur. Doar un depanator tv cu experienta il poate repara, dar si piesele sunt destul de costisitoare.
In televizoare cu tuburi nu exista "sursa de lumina", cine ti-a zis asa ceva a fost un habarnist.
Cu banii ce dai pentru reparatie poti cumpara un alt televizor functional.

| Stelian2015 explică (pentru Bula):

Televisorul a fost reparat in 10 minute.
a spus ca e tubu de alimentare de vina. nu a costat o avere omule. a cerut 50 de lei si a lipit pe el si garantie. cu 50 lei nu puteam cumpara un tv nou.

| Bula a răspuns (pentru Stelian2015):

Piesa numita "tub de alimentare" NU EXISTA!
Asa cum nu exista nici "sursa de lumina".

Defectul tau - probabil - a fost o rezistenta sau condensator slabit/ars, de cativa lei.
Cine ti-a dat idea cu "sursa de lumina" a fost habarnist, iar tu ne-ai dat de asemenea indicii gresite.

(Intr-un televizor de tip vechi, singura piesa care face lumina este tubul cinescop, care este si scump si nici nu se poate inlocui in 10 minute.)

| ekkk a răspuns:

Ai putea sa te duci la un magazin specializat in asta si sunt sigur ca daca o sa le spui ce are o sa isi dea seama, si pretul nu cred cao sa fie asa ridicat
Mult succes!