| sexlove a întrebat:

Am o problema la pc cand pornesc pc imi apare asta
1.0.7
Main processor: AMD Atholon™ 64 X2 Dual Core Processor 4000+
Memory testing: 41247744k OK+ 64m Shared memory(Installed memory 4194304k)
SATA 0 : None
SATA 1 : TSSTcorp CD-RW/DVD-ROM TS-H493B D200
SATA 2 : None
SATA 3 : None

Diskette drive 0 seek failure.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

E posibil sa nu faca bine contact mufele de la cablul SATA - sunt extrem de proaste - si mie mi se mai intampla.
Se poate incerca Scoaterea si reintroducerea mufei de alimentare de la hard disk, apoi cablul SATA trebuie scos si repus la loc - se urmareste sa stea cat mai drept si mai bine bagat in placa de baza si in hard disk. Poti chiar sa schimbi cablul SATA cu unul mai bun care are la capat blocare cu lama elastica de metal.

| halogen001 a răspuns (pentru Evolution):

Poti inversa cablurile SATA de la hard disk cu cel de la unitatea optica, poti baga cablul de la hard disk si in celelalte porturi 2, 3.

Nu cred ca e stricat Hard disk-ul - asa sunt cablurile SATA - foarte prost facute - nu sunt destul de fixe, ies usor, stau stramb.

| KodrutZ a răspuns (pentru halogen001):

Ei, sa nu exageram. Cel putin la capitolul alimentari SATA, depinde si cit de pocnitoare e sursa. In rest, cu cit freci mai des cablurile alea, cu atit mai mari sansele sa se duca naibii.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Va trebui sa schimbi cablu sata de la hard sau cel mai probabil hard-ul e cam mort.
Cheama pe cineva care se pricepe sa il desfaca, nu te apuca daca nu te pricepi.

| IMaster a răspuns:

Incearca sa intri in Bios>MAIN> si ai acolo FLOPPY A> apasa pe el si dai Desable, dupa apasa F10 si dai Yes sper sa ajute.

| babard23 a răspuns:

Încearcă să reinstalezi windows-ul complet. sau du-l la un magazin special pentru aşa ceva, te vor ajuta ei cu siguranţă, şi nu e prea costisitor happy

| KodrutZ a răspuns (pentru babard23):

Daca esti bou, macar nu te baga.
@sexlove: Nu iti recunoaste hard discul. Varianta optimista: un cablu de date sau de alimentare cu probleme. Se rezolva prin schimbarea cablului. Varianta pesimista: hard mort. Se rezolva prin inlocuire. Sanse mari sa nu iti mai recuperezi datele de pe el, din pacate.