| anonim_4396 a întrebat:

Am schimbat bateria de la placa de baza si acum nu mai porneste monitorul. Sunt sanse sa fi ars ceva? Ps: era pc—ul unui prieten. Scoteti—ma din belea

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-ar putea sa fi bagat tu gresit bateria.

| Bogdy2k a răspuns:

Nu, acea baterie tine "setarile". Adica alimenteaza placa de baza la curenti slabi doar pentru ati pastra spre ex Ora, Data, Setarile Bios, etc.

| Eduarrdinno a răspuns (pentru Bogdy2k):

Da dar de ce nu porneste monitorul. Sunt sanse sa fi ars ceva? Sunt parlit si daca mai trebuie sa cumpar cine stie ce sunt mort. Ce fac?

| Bogdy2k a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Monitorul nu da nici un semn? Nu apare nici o imagine, nici macar un negru mai deschis nimic?

| Eduarrdinno a răspuns (pentru Bogdy2k):

Nu. licare acel beculet de la monitor exact ca si cum se afla in standby

| Bogdy2k a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Ai mai multe posibilitati:

1. Verifica daca nu ai deplasat Placa video din slotul ei.
2. Verifica memoriile RAM tot asa daca nu ai iesit din slot.
3. Daca alea 2 sunt bine, scote PC din priza lasa-l in jur de 10-15 minute sa se descarce toti condensatorii de pe placa de baza si celelalte parti hardware aferente.
4. Verifica monitorul la alta sursa.
5. Verifica cablul.
6. Reset la BIOS daca ai umblat in el, daca nu trebuia sa se reseteze singur cand ai schimbat bateria.
7. Daca mai imi vine ceva in minte o sa-ti scriu.

*** In mod normal PC trebuie sa functioneze si fara Bateria de pe Placa de baza.

| Eduarrdinno a răspuns (pentru Bogdy2k):

In mod normal... eu acum ce fac? Nu am bani sa ii cumpar piese. Am 14 ani. Singurul lucru e sa le zic alor mei sa ii dea banii. Dar ce sa se fi stricat. E doar o baterie. Tin sa mentionez ca am scos pc—ul din priza cand am lucrat la el. Ce s—ar fi putut arde

| Bogdy2k a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Daca dupa ce ai facut tot ce ti-am spus eu mai sus si nu a functionat nici asa, nu pot sa stiu daca nu pot sa ii fac o verificare. Probabil ai atins/rupt ceva condensator, transpondor, fir, nu stiu. Daca nu rezolvi cu ce am scris eu mai sus, du-l la un service, spune-i problema, ce ai facut, ar trebui sa iti ia vreo max 50 lei pentru constatare si de acolo tu decizi daca merita sa-l faci sau nu.

| Eduarrdinno a răspuns (pentru Bogdy2k):

Ok. Maine o sa ma duc la el sa vad ce ii pot face. poate am pus ceva prost. daca nu il fac o sa postes si o sa te anunt in caz ce ceva

| Bogdy2k a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Vezi ce spun la Service iar apoi revin'o cu un post, ce a spus cel de acolo si te ajut cu drag sa-l rezolvi daca se poate. O seara buna.

| Eduarrdinno a răspuns (pentru Bogdy2k):

Salut. M—a sunat acel prieten de dimineata si m—a anuntat ca pc—ul a pornit fara probleme. Dar l—a lasat toata noaptea scos din priza. Acum nu inteleg dc a facut problema dar e ok. Am scapat eu de plata

| bistrita1984 a răspuns:

Exact ce o zis si colegul de mai inainte nu are treaba bateria cu monitorul, cel mai probabil tu cand ai scos bateria ai fi ajuns din greseala peste placa video de ex.s-au peste o placa de ram s-au peste vreun fir si ai stopat imaginea la monitor.