| xDarKy a întrebat:

Imi merge pc extraodinar de greu de la un timp si am marea banuiala ca este hardu sau cel putin asa cred si as vrea sa-mi raspundeti la 3 intrebari!
1.Ce e de vina de se misca greu?
2.E bun hardu asta HDD Seagate Barracuda 500GB, 7200rpm, 16MB, SATA3 e pe eMAG?
3.Ce piesa imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Un PC merge greu atunci cand utilizatorul nu stie ce vrea sa fac cu el! atunci cand instaleaza tot felul de programe mai mari sau mai mici, care se incarca aiurea la pornirea acestuia, consumand din resurse! un pc se curata periodic de praf, se schimba pasta pe procesor daca este nevoie! nu e un secret ca HDD-ul era cea mai lenta componenta dintr-un sistem! adica era mai lent, procesa mai lent in comparatie cu procesorul si memoriile ram! de aceea s-au inventat SSD-urile! nu ne-ai dat o configuratie completa, ai spus doar ca tu banuiesti hardul". Daca pana acum ceva timp a mers bine, posibil sa il ingreuneze antivirusul si celelalte procese care se incarca (de obicei in dreapta, langa ceas, de care nu prea ai nevoie). De multe ori am vazut peste 5 astfel de programe la unele persoane pornite, dar care nu le foloseau la momentul respectiv! eu zic sa dezinstalezi tot ce nu ai nevoie, sa il descfaci si sa-l cureti de praf, sa folsesti un program de optimizare, iti recomand tuneup utilities, o scanare cu un antivirus bun, recomand kaspersky, chiar daca il iei trial pe 30 zile, macar iti curata virusii si daca nici asa nu merge, reinstalezi windows-ul si vezi apoi cu el curat cum se misca! bafta!

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

1.Un computer ce rulează Windows se mișcă greu datorită lipsei optimizării acestuia adică instalare româneasco- folclorică, aplicațiilor ce pornesc o dată cu sistemul, regiștriilor morți și hard discului defragmentat.Recomand 2 utilitare care îți vor îmbunătății funcționarea Windows și anume Glary utilities și defragler.Cu Glary utilities vei optimza și curăta sistemul, și îi vei defragmenta registrul iar cu defragler vei defragmenta hard discul.
2.E-magul nu ți-l recomand c ă e unul din cele mai scumpe magazine de profil de pe net, dar HDD-ul este ok.Vezi eventual și pe eurosoft computers ce găsești.Acolo sunt la prețuri de primă mână, direct de la producători, iar prețurile sunt raportate la curs euro/zi.
3. Piesă pentru ce nume?
-Upgrade la PC
-Piese de mașină?
etc
Succes

| elycrissro a răspuns:

Daca te doare capul de hdd, poti face o inspectie cu acest program.
Hard Disk Sentinel Professional 4.20 | Repara HDD
http://www.programepc.com/hard-disk-sentinel-professional-4-20-repara-hdd/

| carhartt a răspuns:

1. Probabil ai foarte multi virusi in calculator ( iti recomand sa incerci o reformatare si reinstalare a Windowsului )
2. Hardul nu este nici cel mai bun, dar nici de calitate proasta nu este. E bunicel...
3. Cum adica ce piesa iti recomandam?

| horia2012 a răspuns:

HDD cedeaza destul de greu si are niste simptome specifice.
Iti dau un program pentru dezinstalat
foarte bun.
http://www.softpedia.com/progDownload/Your-Uninstaller-Download-29334.html
(te duci pe "Softpedia Mirror (UK)"
si astepti. Dupa descarcare il instalezi.
1. Dezinstaleaza toate programele pe care nu le folosesti.
2. Sterge Desktop-ul de toate iconitele
in plus.
3. Desfa calculatorul si sterge-l de praf
prin suflare sau cu aspiratorul (ai grija la fire).
4. Daca ai programe care pornesc odata cu Windows la Start, deschide acele programe si seteaza-le sa nu mai porneasca.
- Inca 2 programe de curatit.
Tracks Eraser:
http://www.acesoft.net/download.htm
WinUtilities:
http://www.softpedia.com/progDownload/WinUtilities-Download-30740.html
(te duci pe"Softpedia Mirror (RO)" si
astepti. Dupa descarcare il instalezi.
Niciunul din programe nu e gratis, dar eu le folosesc de 3 ani si sunt foarte bune.
Nu stiu ce sistem de operare si memorie ai, dar si aici se mai poate face cate ceva.

| OnlyWeTwo a răspuns:

Poti afla prin 2 metode.
1-scoate capacul de la unitate si uitate la procesor sa vezi daca nu e plin de praf(acest lucru face racirea grea si se supra solicta)
2-Incearca sa instalezi ccleaner si dai o scanare.
Parerea mea este de la procesor asa cum am metnonat mai sus, acest lucru am patit si eu. Sper ca ti-am fost de folos.