| ZaineaM a întrebat:

Am si eu o problema cu calculatorul, de exemplu cand joc AC 4 incepe sa mearga prost dupa care se inchide monitorul (se face negru) iar la scurt timp (1 secunda) se opreste sonorul si incepe sa bazaie apoi se inchide calculatorul, trebuie sa mentionez ca nu imi face asa de mult, am jucat AC 4 cu cerintele la maxim 1 saptamana si nu mi-a facut probleme, am calculatorul bun, imi merge orice joc la cerinte normale daca nu maxime

Nu imi face asa doar la AC 4, imi faca asa la orice joc, chiar si la Minecraft, la inceput credeam ca imi face asa doar la jocuri apoi insa mi s-a inchis asa in timpul unui film, deci cred ca e ceva de solicitare, jocurile probabil il soliciteaza mai mult si de asta se inchide mai repede...

Stie cineva care ar fi problema?

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Se supraincalzeste VRM-ul placii video sau ai bube la sursa.

| taken a răspuns:

Procesorul la ce temperaturi sta? Poate se supraincalzeste.
Curata-l de praf, schimba pasta termoconductoare la procesor, reinstaleaza sistemul de operare.
Poate fi si de la placa video.
Cred ca prima data ar trebui sa vezi putin temperaturile la procesor si placa video si daca totul este OK(sa zicem pe la 40 de grade) sa reinstalezi sistemul de operare.In timpul unui joc temperaturile vor fi mai mari, procesorul 60, placa video 68-70. Daca ai procesor AMD temperatura probabil va fi mai mare.

| ZaineaM explică (pentru taken):

Am 3-4 coolere, l-am curatat de praf, cum verific temperatura laughing?

| taken a răspuns (pentru ZaineaM):

Descarci acest program.
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml
Click pe download, apopi pe softpedia mirror - care vrei din ele.Nu trebuie instalat.Il deschizi de la i-ul ala alb dintr-un cerc verde.
Dublu click pe computer(in stanga) apoi click pe senzor.

| taken a răspuns (pentru ZaineaM):

Daca ai Windows pe 64 si everest face figuri instaleaza aida64.
http://kickass.to/......72033.html

| Wyorel a răspuns (pentru taken):

Tare programul!

| LoveLebadaa a răspuns:

I just got a free Minecraft code from http://freeminecraft.cc

| itwentbad a răspuns:

Ori placa video care e in general o problema deoarece o neglijezi(multi RAMi si un procesor bun, fara exemple)
ori poti sa reinstalezi computerul sau poti sa-ti iei CCleaner, e foarte bun.
Vezi tu ce poti face sau mai intraba vreun coleg!

| ZaineaM explică (pentru itwentbad):

Placa video este buna, o am de un an, este NVIDIA 2 gb am dat in jur de 700 lei pe ea...
am CCleaner