| GRP a întrebat:

Am si eu o problema cu PC-ul meu:

De 2 luni, PC-ul meu, daca este folosit mai mult de 15-20 minute, sau daca ma joc chiar mai putin, nu se poate stinge de la Start-Turn Off Computer.Mai precis, dau pe Turn Off Computer si se blocheaza, cu mouse-ul in pozitia clepsidra.Il las 5 minute si nimic.
Asa ca singura mea posibilitate este sa il inchid de la buton, insa daca il inchid de la buton, se deschide mai greu, mai precis in 2 min si 30 secunde.

Insa daca il folosesc mai putin de 10-15 minute, se inchide/deschide normal.

Va rog frumos sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema.

Precizez ca am:
Windows XP Professional SP3 original
3GB Ram
NVidia GT240 512 mb
Genuine Intel CPU 2140 @ 1.6 GHZ

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Ai incercat o reinstalare de sistem de operare? Daca nu eu zic sa incerci dar pana a face acest lucru incearca sa il suflii la un compresor, vulcanizare, ceva unde sa ai aer cu presiune, etc
E totusi posibil sa zic asa vreo 20% sa ai probleme cu sursa, dar mai intai fa ce am zis mai sus si apoi poti lua in calcul si sursa.
Daca ai si alte intrebari sau te intereseaza si alte Tutoriale despre calculatoare, uite aici unele destul de faine: http://www.tutorialepc.ro

4 răspunsuri:
| ITistii a răspuns:

Asa cum s-a mai zis, incearca sa iti reinstalezi sistemul de operare, probabil are un serviciu ceva care iti crashuieste. Acum, daca nu merge atunci e o problema termica, adica atunci cand se supraincalzeste crapa ceva... ce anume? Nu iti putem spune, pentru ca trebuie sa ne uitam la el. Probabil ceva la placa, dar daca nu il supunem unor teste/verificari, nu putem spune exact. Oricum, 90% e software si merge cu reinstalare.

| spike404 a răspuns:

Eventual pune-ti windows 7(daca nu-l ai deja). E mai stabil, da mai putine erori.

| xbladex_1934 a răspuns:

Parerea mea este ca s-ar putea sa ai un virus puternic care iti foloseste foarte multa memorie si calculatorul nu mai functoineaza cum trebe.incearca sa reinstalezi windows si nu cred ca vei mai avea probleme asta ar fi solutia mea care sper sa te ajute mult scces.

| GRP explică:

Hmm, ma gandeam si eu sa (re)instalez sistemul de operare.
M-am gandit si eu la Windows 7 dar, unii ziceau ca nu merge din cauza procesorului etc.

Chiar si asa, va multumesc pentru raspunsuri si mai astept daca mai sunt.