| suicune a întrebat:

Am si eu o problema la calculatorul meu. Am doua harduri pe el, unul de 40 GB si unul de 320 GB. Ieri am vrut sa formatez hard-ul mare ca mergea calculatorul destul de greu din cauza lui. A inceput formatarea si cand a ajuns la 9 % s-a blocat. Ma gandeam ca sta un pic dar dupa 30 de minute nu a avansat nici macar un procent asa ca am decis sa ii dau un restart. Acum calculatorul nu mai verde hardul mare deloc, chiar daca instalez driverul pentru SATAII sau daca bag CD-ul pentru instalarea Windows-ului.

Si totusi, se simte oarecum prezenta hardului mare. Daca il cuplez, se incarca greu sistemul si nu se incarca Windows-ul. Daca il scot totul merge perfect. Daca aveti o idee ce ar putea fi, va rog sa ma ajutati.

5 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Fa un CD bootabil care sa contina (si) Norton Partition Magic. Pui CD-ul in unitatea optica primara (master) si bootezi de pe el aces program.
Din el, windows-ul nefiind practic pornit, iti formatezi ce hdd, ce partitie vrei tu.
Spor!

| Boby a răspuns:

Acronis disk director daca nu sti sa-l folosesti da pe
http://www.videotutorial.ro/? p=989

| REMiXDJ a răspuns:

Nu lucra cu 2 harduri deodata.procedura e simpla.1. scoate alimentarea de la hardul de 320 gb.2.fa formatare full si instalare XP pe hardul de 40 gb.pentru versiuni noi si mult mai bune si sigure de XP sau Vista iti poti lua de aici : www.softarchive.net sau www.apadanait.com, inregistrarea e free si tot ce e pe aceste www-uri e full.2.apoi scoti alimentarea de la l ahardul de 40 gb, il conectezi pe cel de 320 gb si restart, faci formatare full si aici si dupa formatare cand face primul restart scoti discul din unitatea de CD ca sa nu mai continue.3.cupezi alimentatea la amandoua HDD-uri, porneti si vei vedea XP ul ok si al doilea disk HDD ca D:\. 4. te duci pe pe D:\ hardul de 320 gb, faci clik dreapa pe mouse si faci formatare din nou full - pentru revigorarea HDD-ului.insa mai intai sa pui in unitaea de CD discul cu care ai facut formatarea si instalarea XP, si imediat dupa ce al introduci tii apasat 15 secunde tasta Shift care va opri restartarea de pe CD.inchi orice fereastra apare, te duci pe D:, faci formatare, apoi restart si o sa fii OK cu sistemul. daca pe D:\ o sa vrei partitii, e alegerea ta, o poti face.

| unbaiat a răspuns:

Formateaza-l de tot eventual in fat 32 apoi din nou in ntfs si fa-i niste partitii diferite fata de cum aveai sa elimini eventualele bad-uri logice. Daca s-a dus hardul...altul.Sfat prietenesc:nu mai folosi harduri in serie-unul si bun.
PS.vezi sa fie setat slave altfel va incerca sa booteze intai de pe el.si cum nu are ce sistem sa incarce normal ca da eroare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea e indicat sa tii OS-ul pe un hard separat, mai bine sa tii OS-ul pe hdd-ul cel mare. Eu am un hdd de 160 Western Digital si unul de 500 tot western digital, si tin OS-ul pe cel mare si merge foarte bine.