| RalucutzaX a întrebat:

Am si eu un card micro sd si chiar daca atunci cand il conectez la calculator imi apare tot ce am pe el cand il bag in telefon nu imi apar ce sa fac?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Înnainte de proceda la acțiune e necesar să copiezi/lipești pe calculator toate datele de pe card(îi zice backup).
Apoi pune cardul în telefon și dă-i formatare cu telefonul.
Pe Windows nu o să ai probleme după asta, numai pe unele sisteme Linux.
Apoi pune cardul în calculator și copiază/lipește datele ce le-i salvat în calculator, pe card.
Folosește funcția de „safty remouve hardware" când scoți cardul, pentru a evita pierderea datelor(ceea ce mai mult ca sigur s-a întâmplat și în primul caz)
Succes

| valentingb a răspuns:

Salvează toate datele pe calculator, apoi formatează cardul (click dreapta-format). Alege optiunea default iar dacă apoi tot nu merge, alege pe rând formatele FAT, FAT32, NTFS. Dar înainte de toate astea, împrumută un card de la cineva și probează-l. S-ar putea ca telefonul tău să nu citească carduri.

| Deliiiia a răspuns:

Fisierele de pe card are putea avea o locatie diferita fat de cele din telefon, asa ca nu strica sa te uiti mai bine. Ar mai putea fi si faptul ca telefonul tau nu accepta aceasta modalitate de introducere a fisierelor, astfel incat trebuie sa descarci sau sa instalezi un program specific.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Intri pe net si iti instalezi suita pc pentru telefonul tau; in functie de model gasesti pe net softul (instalezi softul, restart computer, conectare telefon). Intri pe pagina producatorului si iti iei softul de acolo, ori de unde gasesti.