| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Gateway. Uneori imi porneste dar nu mi-se aprinde ecranul. Adica eu il pronesc, aud ventilatoalele, hard diskul etc. dar nu-mi proneste ecranul. Trebuie sa-l lovesc print taste sub enter de doua ori ca sa mearga, dar uneori nu-mi merge nici asa. El are desfacu ecranul intr-o pate dar nu e nimic rupt. Aveti idei? Ce problema are laptopul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am avut si eu problema asta, dar fara sa fie stricat ceva la laptop. Nu am intrebat pe nimeni, dar mi-a venit ideea sa scot bateria. Dupa ce o scot si apoi o pun la loc laptopul porneste si merge. Mi s-a intamplat de mai multe ori chestia asta si eu asa procedez.

| alex2009 a răspuns:

Poate acea parte care este desfacuta nu face contact cum trebuie si nu ai tu de unde sa stii daca are ceva rupt in el sunt diode, lampi, cristale, tranzistoare etc. in componenta lui sunt piese foarte mici care se pot strica in orice clipa pune-i acea parte care este desfacuta la loc si vezi daca mai are probleme daca mai sunt acele probleme dul la reparat.

| lcornea a răspuns:

Are un contact imperfect, si daca doresti sa nu moara de tot, te-asi sfatui sa te duci cu el la un service. Calculatoarele nu trebuiesc lovite ca sa mearga, deci du-te cu el la un specialist.Nu fa economie incercand sa il repari tu, pentru ca pana la urma o sa il strici de tot, probabil facand un scurt circuit undeva.

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

Nu il mai lovi
incearca sa il inchizi si sa il inchizi si sa il repornesti
s'ar putea sa ai probleme cu placa video ( cipset )
pricum sunt si alte variante
succes