| LTAA a întrebat:

Am un laptop Windows 8.1 Pro, pe care am instalat Avast Antivirus, cu acea licenta gratuita de un an.
Ei bine, acum daca vreau sa il dezinstalez, ori nu se mai termina, ori dupa putin timp imi da bluescreen, si nu reusesc sa scap de el.
Ajutor! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Asta e bun:
https://www.avast.com/uninstall-utility

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool sau Uninstaller şi îl foloseşti.
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3. Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante."

| horia2012 a răspuns:

Descarca asta si incearca cu el:
http://www.guidingtech.com/......indows-pc/

| LTAA explică (pentru horia2012):

Link-ul din articol nu mai e valabil.

| T4zu a răspuns:

Salut. Stiu problema, dezinstaleazal cu http://www.softpedia.com/get/Tweak/Uninstallers/Your-Uninstaller.shtml

Vezi nu sterge nici o fila dupa cum ti-a zis Safta_Denis_1933 ca iti raman registri si nu o sa mai poti instala alt AV.
Sper ca te-am ajutat.

| SaftaDenis09 a răspuns:

O solutie simpla. te duci in C unde este instalat mai exact antivirusul si stergi tot folderul dupaceea te duci sa il dezinstalezi si vei reusi sa scapi de el