| stfb1980 a întrebat:

Am un monitor lcd Fujitsu Siemens si azi am observat pe display o pată de culoare verzui de marimea unei treimi dintr-o minge de ping-pong. Mentionez ca pata e foarte greu vizibila dar se observa indiferent de imaginea de pe ecran. Stie cineva daca se poate remedia?

Răspuns Câştigător
| ByoEdyy a răspuns:

In meniul monitorului acolo unde setezi luminozitate imaginea si alte chestii! Ai functia "demagnetizare" la mine scrie DEGAUSS e un magnet in forma de potcoava taiat cu o linie diagonala de obicei! Activeaza-l si ai rezolvat problema!

4 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

De obicei daca tii boxe, difuzoare foarte aproape de monitoare, tv si alte chestii de genu ti se intampla chestia asta si demagnetizarea nu functionaza bine totdeauna.
indeparteaza boxe si chestii cu magneti in ele care pot provoca pete de culoare.
daca nu ti se repara cu demagnetizarea si pata respectiva continua sa existe du-te cu el la reparatii de tv si il rezolva acolo happy

| ytalyanu a răspuns:

Daca e magnetizat nu mai ai ce face, cu timpul pata se va mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai monitoarele CRT se magnetizeaza, LCD-urile niciodata, nu au de ce, imaginea nu apare ca urmare a bobardarii partii frontale cu fascicol de electroni, ci in urma unei matrice devenita transparenta la comanda, pentru a putea patrunde lumina de la un tub cu neon sau de la LED-uri. Pata de culoare apare datorita faptului ca LCD-ul respectiv a fost lovit. Daca de ex lovim ecranul LCD cu o minge de tenis de masa, niciodata locul respectiv nu va mai fi ca si inainte.
Mircea

| stfb1980 explică:

Nu cred că s-a magnetizat ci mai de grabă cred că l-am atins cu ceva mai dur. Oricum mi-am luat gândul de la el şi mi-am propus să-mi cumpăr altul mult mai modern. Eventual un televizor lcd. Mulţumesc pentru efort.