| HeLps a întrebat:

Am un pc cu windows xp, mai vechi, cand il aprind imi da asta : reboot and select prope boot device or inaert boot media in selected boot device and press a key

20 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu-ti vede hardul! Sau nu exista sistem de operare!

| MskDesign a răspuns:

Intra in bios apasand repetat tasta del la pornirea pc-ului.Prin sagetile de pe tastatura te duci unde scrie ceva cu Boot si acolo trebuie sa selectezi ca first boot device hdd-ul. Dupa ce ai facut acest lucru si tot nu merge inseamna ca ai probleme cu hdd-ul.

| RaduTN a răspuns:

Intra in BIOS si la First Boot Device alegi HDD, in loc de CD/DVD.

| HeLps explică (pentru RaduTN):

Mai explicit, nu gasesc, da stiu sunt praf la pc

| RaduTN a răspuns (pentru HeLps):

Pai,dai restart la calculator, cand apare logo-ul firmei o sa-ti apara intr-un colt F2/F11/etc-Setup (Depinde, poate fi f2/f11/etc) Apesi de mai multe ori pe F-ul acela si cand ti-a pornit BIOS-ul te uiti pe acolo pana gasesti ceva cu Boot, acolo trebuie sa fie ceva cu first boot device.

Bafta! Daca intampini probleme faci o poza la monitor, o pui pe imgur www.imgur.com, si imi dai link-ul de la poza ca sa pot vedea ce e acolo.

| HeLps explică (pentru RaduTN):

Sunt pe telefon, nu pot pe imgur

| HeLps explică (pentru RaduTN):

Facebook?

| RaduTN a răspuns (pentru HeLps):

Pai faci o poza pe telefon, o bagi pe calculator o pui pe imgur. big grin

| HeLps explică (pentru RaduTN):

Daca ar merge calculatorul

| RaduTN a răspuns (pentru HeLps):

Atunci imi spui detaliat ce si cum e acolo si te voi ajuta big grin

| Darius2019 a răspuns (pentru HeLps):

Stefan Lako 2 tipi in poza

| HeLps explică (pentru Darius2019):

Nu merge sa iti dau mesaj Incearca tu Dragos Florescu poza cu parkour grafiti

| Darius2019 a răspuns (pentru HeLps):

Nu gasesc ai yahoo sau skype?

| HeLps explică (pentru Darius2019):

Yahoo dragos0025

| Darius2019 a răspuns (pentru HeLps):

Pai accepta big grin

| Darius2019 a răspuns:

Apesi f2 intrii in bios si trebuie sa selectezi first boot device si selectez harddrive ori harddisk nu stiu cum scrie happy
sau o reinstalare de windows

| HeLps explică (pentru Darius2019):

Nu imi apare first boot device

| Darius2019 a răspuns (pentru HeLps):

Poti sa-mi tirmiti o poza?

| HeLps explică (pentru Darius2019):

Facebook ceva, trimit mai usor de pe telefon

| HeLps explică:

Mai detaliat?