| Mihaita23 a întrebat:

Am un Samsung galaxy trend plus s7580 de doua zile.
Prima oara l-am lasat sa se descarce pana la 3% si dupa aia l-am oprit si l-am pus la incarcat 12 ore.
A doua oara am avut nevoie de el si l-am tinut doar 2 ore in priza, pana s-a facut bateria 100%
A treia oara, l-am lasat sa se inchida ca s-a descarcat de tot si l-am lasat 12 ore la incarcat.
Ce sa mai fac? Bateria ma tine doar 7 ore utilizare normala...adica apeluri si niste joculete, plus ca daca il las in stand by cu totate oprite consuma 1% la 10 minute.Ce are?!?!? Scria ca rezista 9 ore redare audio da pe mine ma tine 9 ore cand ii in stand by sad.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In mod normal si eroare fabricantului e ca nu zice metoda de incarcare - descarcare a mobilului cum se face. Ai noroc cu garantia bateria o schimba in caz ca o acopera, daca nu cumperi alta din buzunarul tau. Cand se cumpara un mobil nou se lasa la incarcat o noapte intreaga apoi se descarca pana se opreste sau ramane bateria goala de tot, procesul se face de 3 ori incarcare descarcare, 2, 3. Apoi poti sta linistit asa stii ce ai de facut. Du-te la magazin de unde ai luat telefonul si bagale o minciuna ca nu te tine bateria si sa o schimbe prin garantie, ma cam insel eu ca fabricantul sa o fi pus in garantie bateria dar vezi ce zic. Mergi cu un adult (daca esti minor) sa nu te ia drept tantalau pentru ca asa de fata cu el intervine si nu mai fac gat cei de la magazin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un smartphone, nu te astepta sa tina bateria mult. treaba cu formatatul e invechita, la bateriile noi nu mai are nicio importanta.

Vezi din setari, pune luminozitatea mai mica, inchide aplicatii care ruleaza in background, daca nu ai nevoie de wi fi sau 3g inchidele

| xRobertx a răspuns:

Vezi poate bateria e putin bulita adica umflata recomand sa o schimbi happy nu te lua dupa alti ca e smart ca am iphone 5s ful de app si ma tine bateria 5 zile stand by...