| pure9 a întrebat:

Am un virus in calculator si nu am timpul necesar ca sa fac o scanare completa a calculatorului. Daca reinstalez windowsul se sterge si virusul?

+ cand reinstalez windowsul (w7) cum fac ca sa nu imi mai creeze un fisier windows.old?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ti se sterge numai daca nu a trecut pe alta partitie sau l-ai transferat pe stick. Altfel, dupa instalarea sistemului se va muta din nou in C.
- Fa o scanare completa si cu antivirus si cu un antimalware, curata bine si instaleaza sistemul.
- Ca sa nu iti mai apara windows.old sistemul se instaleaza prin bootare si nu prin install de pe DVD (asa se instaleaza toate sistemele). Te duci in BIOS la meniul de "boot" si faci setarile:
first boot device: CD\DVD
second boot device: HDD
Save and Exit.
Bagi DVD-ul cu Windows 7 si Restart.
O sa-ti apara o propozitie:
"press any key to boot from CD\DVD."
-apesi orice tasta si incepe instalarea.

| al3xander a răspuns:

Depinde de virus, sunt virusi care se copiaza si isi creeaza fisiere de autolansare pe alte partitii sau medii externe (cheite USB, HDD-uri externe). ca sa iti creeze folder-ul cu fisiere vechi (Windows.old) pur si simplu selectezi partitia pentru instalare (C:) fara sa o formatezi si dupa iti va arata un mesaj care iti va spune lucrul asta, dai OK si windows-ul se va reinstala mutand fisierele vechi in folder-ul ala. sfatul meu totusi este sa faci o scanare cu kaspersky virus removal tool http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml si http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ pentru ca nu stii ce virusi ai si dupa sa-ti instalezi un antivirus, gratis si bun iti recomand bitdefender free edition http://www.softpedia.com/get/Antivirus/BitDefender-Free-Edition.shtml

| Aamerican a răspuns:

Windows old e intr-un fel unitatea, n-ai cum sa stergi sau sa faci sa nu apara, virusul ramane in windows iar daca windows este sters si virusul este sters automat. sper ca te-am ajutat.(funda?)

| Ghelutza_Ghelu_1990 a răspuns:

Virusul da ti se sterge. reinstalarea windowsului face ca toate programele pe care le ai sa se stearga (inclusiv virusul)