| Marius1789 a întrebat:

Am văzut lume care își pune internet acasă și pe urmă cumpăra un Router wireless, de ce? La ce ajută acest router? Eu am doar un modem Clicknet...

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pai ''lumea'' aia nu se conecteaza la internet doar prin fir. Mai avem si noi laptopuri, smartphone sau cate o tableta pe acasa si e cam aiurea sa stai cu firu dupa tine.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Router ul wireless... dupa cum ii zice si numele permite sa ai wireless si sa conectezi mai multe dispozitive la internet

| Rainmaker a răspuns:

Modemul iti da posibilitatea sa accesezi internetul doar de pe un singur terminal (PC sau laptop). Routerul wireless te ajuta sa accesezi internetul de pe mai multe terminale, chiar in acelasi timp(laptop, tableta, smartphone).

| Matei169 a răspuns:

Routerul este un dizpozitiv cum e definit,, wireless'' (fara fir) si te poti conecta la el fara fir, de exemplu cu un smartphone, te poti conecta la router, iar smartphone-ul primeste internet, tu ai doar o conexiune prin cablu care ar merge numai la un calculaotr, sau alt dizpozitiv cu lan port, ca leptopul etc. (si leptopul se poate conecta la router)
Trebuie sa vorbesti cu ISP-ul tau ca sa iti faca un fel de,, cont'' sa il introduci in router, apoi bagi cablul in el si merge!