| magonel a întrebat:

Am virusi in calculator si nu pot scapa de ei nici cu antivirusul Avast.Am folosit si AVg dar fara rezultat. Ce as putea face?

11 răspunsuri:
| sti a răspuns:

Încerca și NOD32 e destul de bun, îl poți descarca de aici: www.idownload.ro/modules/wfdownloads/visit.php?cid=33&lid=2271

| Ana213 a răspuns:

Ce as face eu in locul tau : as scana cu oricare antivirus(avg de preferat) tot calculatorul si as merge la tinta indicata ca fiind virus l-as redenumi si apoi l-as sterge...insa daca e din windows-sistem32 trebuie` sa fi atent ca ar putea fi infectata o fila de care windowsul are nevoie la pornire, dar poti sa descarci acea fila de pe net curata, apoi dupa ce ai sters virusul sa o lipesti inapoi, cel mai bine e sa folosesti antivirusu pe post de scanner, parerea mea, aaa si am uitat : daca nu te lasa sa il stergi si iti spune ca e deschis poti sa il inchizi din procese: ctrl+alt+delete.Eu iti urez succes.

| adrianhasde a răspuns:

Incearcsa NOD 32 sau BitDefender sunt cele mai bune antivirusuri pe care le-am incercat pana acum.

| leave78 a răspuns:

Poti incerca mai ulte lucruri. De exemplu, exista scannere online, kaspersky are din ceea ce imi amintesc. Al doilea lucru pe care il poti face este - in situatia in care virusii sunt detectati, dar antivirusul instalat nu ii pot sterge - sa notezi denumirea exacta a virusilor si sa cauti pe net tooluri dedicate acestor virusi - de regula producatorii de antivirusi mai scot pe piata astfel de softuri, care vizeaza un singur tip de virus/worm etc. Un al treilea lucru pe care il poti face ar fi sa scoti hard-diskul din calculator si sa il instalezi la altcineva pe calculator, care sa ti-l curete cu antivirusul instalat acolo - multi virusi nu pot fi scosi datorita faptului ca au infectat componente de windows, deci atat timp cat windowsul functioneaza, si virusii sunt in functie, deci fisierele lor nu pot fi sterse. Pericolul in acest caz este ca antivirusul respectiv sa stearga si componenta de windows infectata, si in momentul in care vei porni windowsul, acesta sa dea eroare si sa nu mai functioneze. Daca stii cand te-ai virusat exact, (de exemplu cand ai instalat ceva nou) mai poti face System restore, la un moment anterior instalarii care a produs infectarea. O alta solutie ar fi sa chemi pe cineva care stie sa se descurce in astfel de situatii. Ultima solutie - formatarea partitiei de sistem si reinstalarea sitemului de operare. Sper sa iti foloseasca macar una din solutiile de mai sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt antivirus, ia-le pe rind, sau reinstaleaza windows-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca NOD 32

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa reinstalezi windosul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste avira! Avast si avg nu sunt la fel de buni precum avira.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DE CE SA FOLOSEASCA AVIRA CAND A APARUT AVAST 4.8PROFESSIONAL...stiu despre ce vb pentru ca-s hacker, dar unii virusinu pot fi stersi, aigrija sa nu fie troieni foarte multi(daca sunt peste 250 nu oti face nimic)

| maxibogdy a răspuns:

Incearca cu norton 360, daca nu trebuie sa il resetezi...(bogdy)