| Yo98 a întrebat:

Am Windows XP Sp3 pe un PC mai vechi si vreau sa-l reinstalez.Trebuie sa-l sterg pentru a-l reinstala sau se sterge singur?

Răspuns Câştigător
| Geoogeo a răspuns:

Asa am avut si eu si l-am reinstalat. Pai, trebuie in primul rand sa iti salvezi tot ce iti mai trebuie din calculator pentru ca dupa reinstalare pierzi tot (mai ales din partitia C). Apoi bagi cd-ul frumos in cdrom si astepti dupa un restart sa inceapa boot-ul. O sa te intrebe la un moment dat dupa ce urmezi toti pasii acolo, daca vrei sa stergi partitia C (sa o formatezi), eh si in momentul cand tu dai sa o stergi se numeste ca ai dezinstalat windowsul cel vechi. Dupa care faci din nou partitiile, nu este greu deloc, doar urmeaza pasii atent. Ai inteles? Funda?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Geoogeo):

E bine cum zici dar baiatul nu stie. Dupa restart nu incepe boot-ul singur ci cand apare scris boot attapi from cd, trebuie apasata orice tasta. E mai dificil prima data.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama pe cineva care stie sa-l instaleze corect si iei notite sa te inveti si tu.Prima data e dificil, asa pe pipaite ai ocazia sa nu-l instalezi corect.Nu va functiona corect, vei avea destule erori, unele chiar stresante.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Trebuie sa ai un cd cu sistemul de operare si un Hirens Boot Cd, care il poti lua de pe net. Pornesti de pe Hirens Boot Cd si formatezi hardul (inainte trebuie sa-ti salvezi tot ce iti trebuie de pe el, o sa pierzi toate datele). Dupa ce l-ai formatat si repartitionat poti instala sistemul de operare. Ai grija sa fie compatibil cu resursele pe care le are computerul tau! Inainte de a incepe instalarea se recomanda sa scoti bateria de la bios, memoriile si placa video timp de 20 de min; dupa ce le montezi iti treci data si ora in bios si setezi ca first boot cd-ul. Restart, instalare sistem, la final restart. Bafta!