| anonim_4396 a întrebat:

Antivirusurile te spioneaza ce faci pe pc?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar atunci nu se poate spiona un calculator daca nu este conectat la nici o retea si nu are nici o unitate periferica pentru introducerea/extragerea fisierelor.
Dar spionajul n-are limite, si aceste sisteme se pot modifica/transforma, cu scopuri malefice.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Oricum suntem spionati si cu antivirusuri si fara. Daca nu credeti uitat-va la filmul Snowden si o sa vedeti. In plus firma Samsung a scos pe piate niste plasme care te urmaresc chiar si cand sunt oprite din telecomanda. Cineva a turnat despre asta si asa s-a aflat. Iar in cazul acelui film este dupa o poveste reala si nu ar strica sa-l urmariti si sa luati exemplul acelui om

| AlexDFY a răspuns:

La fel ca orice alt program, da te spioaneaza, nu recomand folosirea unui antivirus daca ai experienta in folosirea pc urilor si daca copiii nu au acces la el, cred ca esti constient ca nu trebuie sa dai click pe reclame si sa intri pe site uri suspecte si singur, fara ajutorul unui antivirus, care ocupa spatiu si incetineste pc ul (mai ales daca componentele pc ului sunt vechi).Nu mai folosesc antivirus de 3 ani, si nu am nici o problema.

| aCek1ng a răspuns:

Rolul unui antivirus este de a crea un perete care să oprească aceste amenințări – virușii – de la a se răspândi în calculatorul dumneavoastră și de la a vă afecta munca. El face acest lucru prin scanarea programelor și conținutul acestora și compararea, în vederea identificării, a frecvențelor de cod existente într-o potențială amenințare cu elementele de cod inscripționate în el (cu rolul de identificare, stopare de la răspândire și/sau eliminare).

Un virus informatic este asemenea unui virus infecțios: dacă este unul ușor vă va afecta într-o mică măsură calculatorul; dacă este unul puternic, de tipul "troienilor", va face pagube mai mari. Pentru un virus infecțios există „vaccinuri". Un astfel de vaccin este și acest sistem antivirus. Însă, cum virusul infecțios are diverse tulpini și poate suferi diverse mutații, pentru care nu există totdeauna antidot, la fel și pentru virusul informatic nu există întotdeauna antidotul perfect. Pentru că un sistem antivirus nu este perfect și nici infailibil.

Un sistem antivirus este creat pentru a face față unor categorii de viruși, de unde și cantitatea mare de sisteme antivirus existente pe piață. Însă, cum noi viruși sunt creați în permanență de indivizi sau chiar instituții, există posibilitatea, infimă totuși, ca sistemul antivirus să nu ofere suficientă protecție. Cu toate acestea, vă recomandăm să utilizați un sistem antivirus pentru a vă proteja calculatorul. Este util în păstrarea intactă a datelor, vă economisește mult timp și bani (pe care i-ați cheltui recuperându-vă datele, curățând și reparând calculatorul) și vă permite să vă desfășurați activitatea fără bătăi de cap.

| RainbowD a răspuns:

Antivirusul are rolul de a proteja PC-ul de virusi. Nu te spioneaza ca nu-i James Bond.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut AufdemPferdShooter,
Antivirusul doar scanează totalitatea componentelor software, în nici un caz te spionează... el compară programele, unele antivirusuri accelerează P.C-ul.
Mulțumesc

| RedTMS a răspuns:

Nu! El doar te protejeaza de virusi si de siteuri-le virusate.

| Zamfira2sweet a răspuns:

Singura modalitate prin care te poate spiona un antivirus este atunci cand gaseste un fisier infectat, iar acel fisier este trimis catre serverele acelui antiviru pentru analiza. Acel sisier poate contine date importante.

| Gliga_Alexandru_Cristian_2001 a răspuns:

Antivirusurile nu te spioneaza toar te scaneaza