| lilboutique a întrebat:

As vrea sa cumpar un aparat foto DSLR, ce imi recomandati? As vrea ceva care sa fotografieze exact cum este imaginea in realitate, am vazut si aparate care deformau imaginea, persoana fotografiata. Astept sfaturi, multumescbig grin

11 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Ai vazut aparate care deformau imaginea sau ai vazut imaginile pe monitoare care deformau imaginea?

...este o diferenta, totusitongue.
In plus, nu stiu ce aparate ai vazut tu, dar sunt aparate care au functii complexe, printre care si cele de modificare a "aspect ratio"-ului (modifica formatul imaginii in 16:9, 16:10, 4:5, 5:4, etc.).

Daca vrei sa vezi ce formate suporta, fi atent(a) la rezolutia pe care o are, si imparte numerele... asa, vei obtine un raport, care este acelasi cu formatul in care va "iesii" poza!

Spre exemplu, la Canon EOS1000, formatul se "invarte" undeva in jurul numarului 1, 5... Aspect Ratio-ul de 16:10 inseamna 1. 6, cel de 16/9 inseamna ~1. 78, deci inseamna ca la EOS1000 este undeva sub 16:10, adica la ~15:10 (15/10 = 1. 5)... sau la 3:2 tongue!

Deci poti sa verifici SINGUR(A) ce format doresti sa aiba aparatul DSLR (majoritatea au 3:2 tongue)!

Succes (si spor)! happy

P. S. Cum calculezi rezolutia? Imaprti numarul mai mare la cel mai mic, spre exemplu, la un Nikon D90 cu rezolutia maxima de "4, 288 x 2, 848", imparti 4. 288 la 2. 848 si vei obtine ~1. 5056 (deci acelasi raport de 3:2 = 1. 5 tongue despre care scriam mai sus happy )!

P. P. S Daca vrei sa iti recomand ceva, ti-l voi recomanda pe unul dintre cele mai scumpe, care este, evident, si printre cele mai bune happy... tu cat doresti/poti sa cheltui pe aceasta achizitie? tongue

| pepe a răspuns:

Sunt prea scumpe, preţurile încep de pe la 1500 lei.

| pepe a răspuns:

Sunt prea scumpe, preţurile încep de pe la 1400 lei.
http://www.emag.ro/......-pN3590792

| xIoana a răspuns:

Sunt scumpe da sunt destul de bune. camerele astea sunt pentru cei care calatoresc foarte mult sau sunt fotografi. de asemenea poti gasi aparate mai bune decat ele la preturi mult mai rezornabile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canon eos1000d e bun la toate.Costa in jur de 2000ron insa face treaba ca la carte. Mi l-am luat si eu de cateva luni si sunt extrem de multumita de el.
Sau daca nu, fa fotografia cu orice iti permiti si refa-o din Photoshop. Face minuniwinking. Sunt tot felul de tutoriale pe net.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pachet d3000 nefolosit, 18-55mm, geanta, 2 carduri 4/8G si bonus: Reviste de specialitate internationale: 1600 lei! tomcatnick@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aparatele dslr foarte mult conteaza obiectivele folosite. Poti sa cumperi un aparat foarte scump si folosit cu un obiectiv gresit sa nu-ti redea imaginea asa cum vrei tu.
Parerea mea ca un Nikon d90 este foarte bun si in plus acum vine la un pret mai mic deoarece au aparut modele mult mai scumpe.
Daca vrei sa consulti si alte variante uite aici un top cu cele mai bune 5 aparate foto din 2010.
http://www.topcadouri.ro/Top-5-Camere-Foto-DSLR.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru camere foto cele mai bune sunt marcile Nikon si iti recomand sa cumperi un model dslr deoarece ii poti atasa ce tipuri de obiective doresti.
Arunca o privire pe http://infoteste.ro/camere-foto-d-slr.php

| Treistariustar a răspuns:

Iti recomand acest DSLR http://bit.ly/114vg5e

| idcatalin a răspuns:

D5100 de la Nikon este ce vrei tu. Uite un top care mi se pare foarte bun

http://topcadouri.ro/Top-5-Camere-Foto-DSLR.php