| Hgfghhjhgg a întrebat:

As vrea sa îmi cumpăr o paca video si as vrea sa stiu daca trebuie să iau în vedere anumite lucruri cum ar fi: Să se potrivească cu o anumită componenta a calculatorului sau ceva de genul asta? Dacă da va rag răspundeți cu ce mai exact.

Răspuns Câştigător
| Claudiu1905 a răspuns:

Una dintre mufele de la placa video sa corespunda cu mufa de la monitor
Pentru gaming:
Placa video are alimentare suplimentara cu 4 sau cu 6 pini (aici nu stiu precis) si vezi daca ai in computer asa ceva cu numarul de pini corespunzator. Ar fi de preferat ca slotul PCI-E al placii de baza sa fie aceeasi generatie sau mai mare decat cel cerut pentru placa video (2 sau 3). Sa ai macar un procesor dual core de 3Ghz (total 6GHZ). Sa ai o sursa de cel putin 450W (scoti capacele de la cutie din toate partile pana dai de locul unde e inscriptionata sursa, de oboicei deasupra) Si bonus, adica recomandare personala, sa fie AMD si sa fie Asus. Si sa monitorizezi tempertura (max 55 C) si sa folosesti limitatorul de frame in jocuri whew!

| Hgfghhjhgg explică (pentru Claudiu1905):

Ms

| Hgfghhjhgg explică (pentru Claudiu1905):

Pai am I7-2600 3,40GHz 8G ram si pe placa de baza scrie PCIe2.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Hgfghhjhgg):

Game over! Chiar exista i7? :p

| Hgfghhjhgg explică (pentru Claudiu1905):

Dap

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Trebuie sa iti incapa in carcasa, sa iti duca sursa placa video si sa fie compatibila cu placa de baza.

| Țoglă a răspuns:

Compatibilitate PV-Monitor, slotul PCI-E din PB să fie 3.0 și cablu de alimentare a sursei către PV să aibă același număr de pini.