| Silvia93 a întrebat:

Aseara am reformatat laptopul dar imi merge foarte prost. jumatate de zi. Pana si task manager imi da cu not responding, de la ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| AleXzpm a răspuns:

Hmm, pare să fie hardul, încercă totuși să-l cureți și poate-și revine. Dacă tot îl desfaci să te uiți și după condensatori umflați, sau ceva topit/culoare neagră, să nu se fi bulit ceva în timp ce jucai the witcher 3, gta 5 ^_*

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ce procesor? Ce placa video?
Toti ce poti face este sa il cureti bine de praf, sa reinstalezi windows-ul, si sa speri ca nu mai face.

| Silvia93 explică (pentru Frank51):

Abia am reinstalat windowsul, de ce sa in reinstalez iar? O sa il curat si apoi sa vad daca mai face asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai instalat din nou windowsul? bagand dvd-ul in unitate si apoi dand pe install? Nu asa se reinstaleaza windowsul corect, si poate de aceea ai ramas cu acele bube in laptop.Un windows se instaleaza bagand dvd-ul in unitate si apoi restartand laptopul.cand iti apare scris ceva gen: Boot attapi from cd...sau press any key... apesi orice tasta si incepe instalarea.cand ajungi la partitii formatezi partitia C, nu reformatezi laptopul.Sa reformatezi laptopul nu am mai auzit decat la acele persoane care nu se pricep bine. Daca ai facut asa cum am spus si tot se misca greu, poti descarca un progrm de scanat hard disk-ul.Cum ar fi Advancedsystem Care.Bifezzi toate si lasi la scanat, apoi dai pe repair.Un hard stricat nu mai booteaza windowsul pe el.deci hardul e bun daca poti intra in el.

| Silvia93 explică (pentru anonim_4396):

Din bios l-am reinstalat nu dand pe install lol. Si am mentionat ca e prima data cand fac asta, singura, din ce am vazut pe net.
hard-nehard o sa vad dupa ce il curat de praf.

| AleXzpm a răspuns:

Salut Silvia,
Hardul pe ducă cel mai probabil or este plin de praf și se încăljește prcesorul, când l-ai curățat ultima oară? Câți ram ai? Ce OS?

Spor

| Silvia93 explică (pentru AleXzpm):

Sa speram ca nu e hardul ca atunci mor sad, in august 2014 l`am curatat ultima oara de praf. Inainte si cand frigea tare nu avea probleme sa se stinga sau sa mearga mai greu programele..doar nu puteam juca jocuri cu grafica mare in rest totul era ok.
Am 8gb rami, OS ce este?

| AleXzpm a răspuns (pentru Silvia93):

Operating system

| Silvia93 explică (pentru AleXzpm):

Adica windows? E 8.1

| AleXzpm a răspuns (pentru Silvia93):

Da, doar că poate fi și ubuntu, Mac su chrome os. îs o grămadă.
Dacă reușești să intrii in traskmanager îți arată că disk îi la 100%?

| Silvia93 explică (pentru AleXzpm):

La asta te referi? http://snag.gy/O4Xy4.jpg
E 100%.

| RAY a răspuns (pentru AleXzpm):

Nu hardul se umple de praf si coolerul si ventilatorul, hardul de la prea multe miscarii fizice ori isi pierde datele ori i se intampla ceva fizic, ceea ce se rezolva cu defrag pentru badurii de hard

| RAY a răspuns (pentru Silvia93):

Hardul e folosit la 100% ceea ce e naspa, uitate in task manager sa vezi ce aplicati ai deschise

| AleXzpm a răspuns (pentru Silvia93):

Hmm, pare să fie hardul, încercă totuși să-l cureți și poate-și revine. Dacă tot îl desfaci să te uiți și după condensatori umflați, sau ceva topit/culoare neagră, să nu se fi bulit ceva în timp ce jucai the witcher 3, gta 5 ^_*

| AleXzpm a răspuns:

Also you might try, http://www.dposoft.net/hdd.html

Poate nu s-a pus bine windows, nu pot să-ți dau link direct cu download că mă șterge admin-ul. >.> baftă