| Jipa95 a întrebat:

Au trecut aproape 2 saptamani de cand v-am invitat sa ma sunati daca aveti probleme cu PC-urile sau laptopurile voastre si ma bucur foarte mult de ce-a iesit.
M-am simtit foarte bine discutand cu voi despre o sumedenie de lucruri, de la calculatoare la sateliti si alte nebunii si mi-a facut o deosebita placere sa intalnesc oameni cu aceleasi pasiuni ca si ale mele.
Sa va ajut pe voi in zona aceasta de IT a fost strategia mea de "Vorbesti, net primesti" si asa am adunat mai bine de 1 GB de net la Cartela Cartelelor de la Vodafone. I-as folosi ca sa ma uit la clipuri pe YouTube, sa descarc aplicatii si sa ma uit pe forumuri de IT. Cartela Cartelelor te poate ajuta si pe tine sa vorbesti la telefon cu un user TPU.ro. O sa inscriu si un prieten la Cartela Cartelelor iar la fiecare apel primit sau dat imi voi dubla net-ul. Am 2 MB in loc de 1 MB. Vorbesti Dublu net primesti. Uite aici mai multe detalii: http://bit.ly/1owc5Y7
Tu ce-ai fi facut ca sa te sune cat mai multi oameni?

P.S: Fie aici, pe site, sau la telefon, eu va stau in continuare la dispozitie.

40 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai timp de omorit inseamna... eu nu as face nimic sa ma sune cit mai multi oameni. Prefer sa imi folosesc timpul la chestii utile, nu sa il pierd pentru citiva mega de net.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Salut, am pus si eu o intrebare legata de alegerea unui router gigabit pentru netul de la RDS (adica o gasesti printre intrebarile mele), daca ai experienta cu ele poate ma ajuti. Mersi.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Ce parere ai despre PC asta?
E bine facut?
Pot sa fac orice pe el la putere maxima? https://www.pcgarage.ro/cos/.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| Jipa95 explică (pentru SimpleIsCool):

Da cosul de cumparaturi este gol o.O da-mi pc acela pe privat sau daca este facut pe bucati da.mi linkul fiecarei componente in parte.

| SimpleIsCool a răspuns (pentru Jipa95):

Gata,ti-am trimis pe privat.

| Dvmasster1 a răspuns:

Daca o placa video are 1800 MHz si memoria RAM are 1600 MHz, sunt compatibile?

| Jipa95 explică (pentru Dvmasster1):

Nu are treaba intre ele memoria ram cu placa video. Tu trebuie sa te uiti daca placa ta de baza suporta asemenea frecventa la ram, cat si procesorul happy

| Dvmasster1 a răspuns (pentru Jipa95):

Pai la procesor scrie 3200 MHz, la RAM scrie 1600 MHz si la MOTHERBOARD scrie 1600 MHz. MHz-ul CPU-ului e mai mare de doua ori, deci nu e bun?

| Jipa95 explică (pentru Dvmasster1):

Mai nenicule. Tu mi-ai spus ce clock are procesorul tau, nu ce frecvente suporta la memoriile ram. Uita-te tu frumos pe net la procesorul tau, si intereseaza-te ce frecvente suporta atat procesorul, cat si placa de baza la memoriile ram, si revin-o cu un raspuns. Oricum daca frecventa memoriilor ram este mai mare decat suportablitatea procesorului cat si placii de baza va scadea pana la frecventa maxima suportata de ele. Bft!

| Dvmasster1 a răspuns (pentru Jipa95):

La procesor am gasit astea: "Frecventa: 350 MHz", "Frecventa Maxima: 1150 MHz" si la placa de baza am gasit asta: "Frecventa memorie (MHz):1600/
1333". Deci presupun ca sunt compatibile big grin

| Vi1rus a răspuns:

Stii vreun program de copiat imaginea iso de pe stick?

| Nicu999 a răspuns:

Ventilatorul din spatele pc-ului trebuie sa sufle aer sau sa scoata aer
?

| Jipa95 explică (pentru Nicu999):

Daca te referi la ventilatorul de la sursa, trebuie sa scoata aerul! happy

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns (pentru Nicu999):

Evident sa ia aerul cal din interior si sa-l sufle afara si aerul intra pe gaurile laterale desfa pc si simplu intorcae ventilatorul.

| Nicu999 a răspuns:

Nu la ventilatorul acela din spate

| Jipa95 explică (pentru Nicu999):

Pai ce ventilator mai ai tu in spatele pc-ului fa-i o poza, arata-mi si mie, ca tare greu e sa-mi dau seama la ce vrei tu sa te referi!

| Nicu999 a răspuns:

Ventilatorul din carcasa este mai jos de sursa

| Jipa95 explică (pentru Nicu999):

Cel mai important este un cooler jos in fata HDD-urilor care sa bage aer in carcasa. In orice calculator exista cel putin unul la sursa pe care il scoate.

| Nicu999 a răspuns:

E important ca la hhd sa ai ventilator?

| Jipa95 explică (pentru Nicu999):

Daca ai unul de peste 7200 rpm, cam da! happy

| asdfghjkl1231 a răspuns:

Cat costa schimbarea CD-romului?
Poate fi schimbat doar de cei de la care am luat laptopul?
Multumesc!

| Jipa95 explică (pentru asdfghjkl1231):

Preturile dvd-rw sunt cam piperate pentru laptop-uri http://www.doctor-laptop.ro/categories/DVD-Laptop/, da poate fi schimbat de la cei care ti-ai luat laptop-ul, si ti-l schimba pe gratis daca laptopul mai este inca in garantie si se incadreaza in reguluile de pastrare si deteliorare. Iti recoamand sa-ti cumperi unul pe usb 2.0, iesi mai ieftin.

| DroGatu23 a răspuns:

Am si eu o problema. Din cauza antivirusului slab am luat 92 de virusi si 1 trojan si alti 3 virusi periculosi. Din cauza lor nu merge sa intru in nici un program fiindca imi da eroare. Am incercat sa ii dua instal windows xp dar nu se intampla nimic. Am incercat sa sterg windowsul prin run cmd sau shortcut sau prin control panel dar la toate cand incercam sa intru in ele imi dadea eroar. Nu am incercat sa repar windowsul cand ii dau restart si apas del deoarece nu ma pricep si nu vreau sa il stric mai tare.

| wtfAndreywtf a răspuns:

Sti sa rezolvi calculatoare?
Am eu calculator si nu stiu ce are mi s-a stricat am windows xp pe el si cand dau sa intru pe calculator mi se incarca windows dupa ma restarteaza si tot asa...TE ROG AJUTAMA DACA STI

| Jipa95 explică (pentru wtfAndreywtf):

E dus windows-ul, schimba-l! happy

| LTAA a răspuns (pentru wtfAndreywtf):

Eventual reinstaleaza-l.

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru Jipa95):

Am o problema cu internetul, la unele siteuri imi zice problema de conexiune, failed to estabilish a secure conection sau expired certificate. sunt pe marcos si am IP static.

| Jipa95 explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Regleaza-ti ora si data la pc.

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru Jipa95):

Multumesc mult, asta mia rezolvat problema

| Valentin_Iusti_1994 a răspuns:

Eu in cam 2 saptamani as vrea sa imi iau un calculator nou, si am ales intre acestea :

Myria : http://www.altex.ro/......curi-cadou

Asus : http://www.emag.ro/......D9F5JBBBM/

Allienware : http://www.emag.ro/......D90RXBBBM/

As vrea sa stiu care din ele e mai bun si ce ai alege tu.

| Jipa95 explică (pentru Valentin_Iusti_1994):

Ma eu sincer m-as duce la Myria, vad ca are si un SSD pe el. Sistemele sunt aproximativ cam la aceeasi performanta intre ele, dar mi-a atras atentia Myria cel cu SSD pe el. Merg pe Myria.

| alexandragabrielatpu a răspuns:

Nu imi apare cititorul de card in my computer...removable disk...trebuia sa faca un sunet, dar nu-l face.

| Scacun_Anca_1984 a răspuns:

Sal la tablete te bagi?

| Uzzi_7431 a răspuns:

Sti sa rezolvi probleme?
De ce cand ma joc jocuri 3d imi apare ecranul negru si imi scrie : display ati radeon family has stopped and has recovery succesful. Cum pot scapa de cpu 100%? Am windows 7 32bit, amd sempron le 1250, 2, 20Ghz si 2 GB Ram. Ajuta-ma te rog

| Jipa95 explică (pentru Uzzi_7431):

Presupul ca mergi cu grafica onboard, ceea ce iti da tie acel crash, este din cauza procesorului care produce foarte multa caldura, in full load. Din pacate, ai prea multi virusi in pc, un antivirus ar fi inutil, singura optiune este sa-i schimbi windows-ul.

| LTAA a răspuns (pentru Jipa95):

Nu se poate reinstala?

| Jipa95 explică (pentru LTAA):

Mama...mersi ca m-ai luminat.

| MyPcNoYou a răspuns (pentru Jipa95):

Asa am patit si eu. Am reinstalat windowsul dar prroblema persista. Cel mai mult as vrea sa scap de cpu 100%. Ala imi cauzeaza mie problema cu ati display radeon family.

| Jipa95 explică (pentru MyPcNoYou):

Ia uita-te aici : http://www.makeuseof.com/tag/fix-high-cpu-usage-windows/ fa cum scrie acolo si daca problema persista inseamna ca tie ti-a ramas un virus in boot atunci cand ai reinstalat windows-ul, ori ai sters decat partitia unde era sistemul de operare si ai lasat cealalta partitie neformatata.

| MyPcNoYou a răspuns (pentru Jipa95):

Am problema cu System Idle Process. Am incercat sa scap de el da imi da o eroare: Unable to Terminate Process: The operation could not be completed. The operation i not valid for this process. Chestia asta imi ia cam 80-95% cpu.