| Generalgrevious a întrebat:

Buna, am de gand sa instalez pe laptopul meu vechi Linux Ubuntu si la instalare vreau sa stiu cum se formateaza partitia care e cu windows?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa stergi si Windows, atunci alegi prima optiune: sterge intreg hard disk-ul si instaleaza Linux.
Exista si posibilitatea sa instalezi Linux alaturi de Windows, cand la pornire va aparea un meniu de alegere. Acesta se poate face doar manual si necesita un pic de experienta (trebuie sa cunosti partitionarea manuala in Linux, sa ai spatiu pentru o partitie Linux de minim 40Gb, etc.
Daca esti incepator, iti recomand intai sa incerci sa instalezi doar Linux, cu toate ca Windows-ul se va sterge. Ulterior, cand inveti putin Linux, vei putea instala din nou Windows, dupa care si Linux.
Daca totusi doresti sa pastrezi ambele sisteme, atunci nu formata acum Windows, cere ajutorul unui cunoscator de Linux.

Nota: iti recomand sa folosesti Linux Mint in loc de Ubuntu, seamana mai mult cu Windows.