| anonim_4396 a întrebat:

Buna am gasit niste procesoare i7 si i5 modele mai vechi la 200-300 procesoarele sunt pe socket 1156 si FCLGA1366 etc.
merita sa cumpar un astfel de procesor pentru un pc de gaming sau sunt depasite

Răspuns Câştigător
| AndreiSaigo a răspuns:

Recomandat ar fi sa iti iei pe socketul 1150 adica Hasswel, astea sunt cam depasite cam sunt depasite dar daca tot vrei dintre acele 2 socketuri alege 1156 dar repet daca dispui de bugetul de a-ti lua un i5 pe socketul 1150 nu ezita sa cumperi.

| Nicu999 a răspuns (pentru AndreiSaigo):

Nu prea am bani de un i5 pe socket 1150 si am gasit aceste procesoare si atiu ca sunt cam depasita dar chiar asea de depasite?

| AndreiSaigo a răspuns (pentru Nicu999):

Nu sunt foarte depasite cele pe socketul 1156 deci iti poti lua ca iti merge si GTA V daca ai si o placa video puternica.

| Nicu999 a răspuns (pentru AndreiSaigo):

Jumatate din bugetul meu sau dus pe o placa video radeon r7 260x procesoarele aste suporta ddr4 sau doar ddr4

| AndreiSaigo a răspuns (pentru Nicu999):

Vezi denumirea procesorului care il vrei si cauta pe google dupa denumirea lui si vezi pe siteul producatorului, adica Intel ARK si uitate la specificatiile lui, acolo scrie toate compatibilitatile.

| Nicu999 a răspuns (pentru AndreiSaigo):

Aa ok o sa ma uit da mai am o intrebare procesorul asta o sa mai duca jocurile inca vreo 2-3 ani asea pe medium cu placa video ce o am?

| AndreiSaigo a răspuns (pentru Nicu999):

Depinde ce placa video ai.Si 3 ani nu cred poate 2, mai intai spune-mi ce placa video ai.

| Nicu999 a răspuns (pentru AndreiSaigo):

Radeon r7 260x 2gb ddr5

| AndreiSaigo a răspuns (pentru Nicu999):

Cu asta da, o sa te tina.

| Nicu999 a răspuns (pentru AndreiSaigo):

Deci sar merita un procesor dinasta fata de un procesor nou la 200 lei

| AndreiSaigo a răspuns (pentru Nicu999):

Da.