| 1357910 a întrebat:

am luat recent un laptop HP si nu stiu cum sa fac cu bateria. De ex. laptopul are 100% baterie, merge sa il tin toata ziua la incarcat? Cum fac cu incarcatul si tinutul bateriei in el?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a afla precis trebuie sa te uiti pe cartea tehnica, mai ales la baterie.
Nu stiu cum este la HP, eu am Acer si sfatul firmei este sa folosesti bateria pana se descarca, s-o incarci si apoi s-o scoti si sa folosesti priza, bineinteles daca stai acasa. Apoi, daca folosesti laptop-ul numai acasa este bine sa mai folosesti bateria de 2-3 ori pe luna.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tu tine-l conectat.
Are un microprocesor care se ocupa de incarcare.
Bateria oricum mai mult de 2 ani nu tine.

| danutzu96 a răspuns:

Il poti tine la incarcat sau poti scoate bateria cand esti acasa, sa mearga doar pe incarcator. Nu este generala chestia cu doar 2 ani tine bateria. Eu am un Lenovo 3000 N200 care are pe putin 5 ani si inca tine 2 ore bateria.