| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste opinii legate de doua placi video, pentru ca nu stiu pe care sa o aleg. Eu am auzit de la multi ca NVIDIA > AMD.

1) NVIDIA GeForce GTX 650 DirectCU, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, 2x DVI, VGA
2) AMD Radeon R7 250x, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, 2x DVI, Display Port, Dust-Proof Fan

Aici am comparat cele doua : AMD Radeon R7 250X Asus 1GB Edition compare Nvidia GeForce GTX 650 DirectCU TOP 1GB Edition GPU. Ca pret, nVIDIA e 450 lei, iar amd 420. La pretul placii video nVIDIA, pot lua cea AMD (tot Radeon R7 250x) la 2048MB. Ca si caracteristici, dupa cum se vede la link-ul pe care l-am dat mai sus, nVIDIA e mai buna la unele, amd la altele. Ideea e ca nu stiu care caracteristici sunt mai importante. Asta ar sa stiu, ca sa imi dau seama care e mai buna. Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Care is aia multi?
Ce tampit poate sa compare 2 producatori, cand ei au 999 de modele de placi video?
Daca te pun, uite simplu, asa suna, BMW VS Mercedes sau Audi vs Bmw, spune-mi si mie ce alegi, si... de ce?
Bun, revenind la intrebare, pe scurt, gtx-ul ala trebuia sa fie 300 lei la ce performante are, si cred ca am zis tot ce trebuie :). Ideea e ca 650-ul e mult mai slab fata de r7 250X.
Legat de caracteristici, trebuie sa te doara in 14 de ele. Nu asta conteaza. Iti plac caracteristicile? Vezi ca prin piata erau tigani care vindeau radio-uri de alea pe care scria ca au 999999W, specificatii, da :).
PS: cum ziceam, specificatiile nu te intereseaza, te intereseaza ce poate acel gpu. Degeaba pui la dacia 1300 300 pe bord sa vina o blonda sa se uite pe bord, ca poate o impresioneaza, poate, dar ea nu duce atat. Asa e si aici, unde nu trebuie sa te intereseze.
Si, prin urmare, r7 250X e mai performant. Desi la 450 lei ai putea sa iei un 260X care e cam dublu fata de gtx650...
Iar o mica comparatie, in cateva jocuri, cu fps averaj comparatie: https://www.youtube.com/watch?v=EtOAtPLprY8 ca sa iti dai seama.

2 răspunsuri:
| TwiSt1997 a răspuns:

250x,nu mai degraba mai pui tu 38 lei si iei http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

| Paharcuapa1990 a răspuns:

NVIDIA