| KiddSimo a întrebat:

am nevoie mare de ajutorul vostru! am virusi in pc si nu vreau sa-l formatez pentru ca tipu` de mi`l formateaza e plecat din oras.asa ca m`am gandit ca poate e un antivirus bun care mai sterge din ei... daca stiti va rog spuneti-mi si mie... vreau sa`mi explicati cum il instalez si cum sa-l folosesc in procesul de stergere a virusilor:*multumesc! FUnda!

Răspuns Câştigător
| Diiiaaa a răspuns:

Tie nu iti trebuie un antivirus ci un program de stergere al virusilor.

Il poti folosi pe acesta http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Antivirus-Personal.shtml

Acesta l-am folosit eu atunci cand aveam virusi si este foarte usor de utilizat

Este garantat 99, 9999999999% :D

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| MMihai a răspuns:

Majoritatea celor care folosesc PC-uri utilizează sisteme de operare din grupa Windows, deci majoritatea mizeriilor informatice se adresează acestor sisteme de operare, care sunt și compatibile intre ele.
Dacă nu ai Windows cu licență pe o parte din virușii aia îi poate chema programe anti-piratare!
După instalarea softului sistem de operare Windows, se instalează driverele și între primele programe pe care le instalezi este softul antivirus.
Deci persoana care ți-a instalat Windows-ul să fi sigur / sigură că aproape sigur ai și un antivirus instalat pe calculator.
Care este anti-virusul de pe calculatorul tău nu am habar!
Ori ai un antivirus depășit ori ai parte de programe anti-piratare, pentru că ai și softuri piratate!

| MMihai a răspuns:

Cu Windows-uri piratate, sau cu alte softuri piratate, vei avea mereu belele.
Descarcă de pe net un sistem de operare gratuit model Ubuntu Linux sau Kiwi Ubuntu Linux, și lucrează cu el.
Vezi ce am scris altor copii despre aceste sisteme de operare, și vezi care este treaba cu ele, mi-au dat funde pentru ce le-am scris despre aceste sisteme de operare, dar citești tot ce le-am scris și în plus caută și pe net.
Dar să instalezi Windows-ul în dual Boot cu Kiwi Ubuntu Linux sau cu Ubuntu Linux, iar pe net intri numai din linux ca să nu ai belele cu calculatorul.
Dacă intri pe net cu un W. piratat o să îți dai cu pumnii în cap! Iar calculatorul tău, va funcționa mizerabil, sau super mizerabil, din cauza softurilor anti-piratare.
Nici un antivirus din lume, nu îți va bloca programele anti-piratare!
De asta dacă ai softuri fără licență, deci piratate, atunci trebuie pus pe același hard și un sistem de operare din grupa Linux și să intri pe net numai din Linux, ca să scapi de softurile anti - piratare, sau dacă ai 2 harduri intri pe net numai din hardul cu un linux!

| Eღilia62 a răspuns:

Am avut si eu aceiasi problema dar cu ajutorul unor specialisti am rezolvat-o asa ca te voi ajuta.
Mai intai ia programul Combo fix http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Deschide-l apoi ComboFix va porni.Iti va instala o chestie Windows Recovery Console, nu te speria e ok chestia aia. Apoi te va intreba daca sa inceapa curatirea. Confirma cu Yes de fiecare data. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.Asteapta pana termina indiferent ca dureaza 10 sau 30 de minute(mie mi l-a curatat in 15 min).El va sterge infectiile mai mari sa zic asa.La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. Apoi ia programul Malwarebytes.Intri pe siteul asta http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_pro si dai download. Apoi programul se va instala si vei da scanare la toate discurile(C,D). Dupa ce termini iti recomand sa iti pui Antivirus, eu folosesc Avast dar toate sunt bune(adica cele mai cunoscute, nu toate prostiile)
Bafta!
Daca ai nevoie de mai mult ajutor contacteaza-ma prin mesaj.

| Cretaker a răspuns:

MalwareBytes m-a scos din rahao de vreo doua ori cand aveam spyware de credeam ca-mi crapa PC-ul.

http://www.malwarebytes.org/

ai uitea incerca, totusi.

| mircea_5116 a răspuns:

Dacanici un amarat de windows nu stii sa formatezi, lumea asta se duce de rapa, ce aveti voi in capsorul ala daca nici un amarat de lucru nu stiti sa faceti,

| darkhell217 a răspuns:

Nod 32 eset, te ajuta 100%! dai o scanare si ii stergi, nu e mare lucru, e si in romana, descarca-l gratis de pe siteul official!

| mFlorian a răspuns:

Eu folosesc nod32.Este destul de bun.happy Folosete orice anti-virus iar dupa, pentru a fii sigura ca nu ai probleme iti recomand TuneUp si un program de scanat ddl.-urile ( pentru a fii sigura ca nu ai probleme in pc sau ca anti-virusul a sters ceva important)

| NesCafe a răspuns:

Buna, stiu eu un antivirus chiar f f f bun, se numeste MalwareBytes Anti-Malware... daca il vrei te duci pe google scrii download MalwareBytes Anti-Malware cauti un link de download dupa care il downloadezi si intri in el.dai next in continuare pana se instaleaza. ok. dupa ce ai intrat in el dai Scanare completa apoi selectezi toate partitiile : C, D ...etc si dai scanare si astepti dupa ce a scanat stergi virusi si gata este f bunwinking eu zic sa il incerci si o sa vezi rezultatele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarca http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe ComboFix pe desktop.
Inchide absolut orice program apoi redenumeste-l in alt nume, cum ar fi test, werrr etc si ruleaza-l, confirma cu Yes de fiecare data cand te intreaba, la sfarsit este
posibil sa-ti ceara restart, dai accept, de asemenea iti salveaza un notepad cu rezultatele, cumva da-mi un semn pe privat sa primesc acel notepad, sa vad daca si ce fel de
virusi sunt.
Acesta nu este un antivirus ci cun program de devirusare si scanare!
Sa nu ai instalat mai mult de un singur antivirus in calculatorul tau!

| KiddSimo explică:

@Mircea.scuza`ma dar sunt fatahappychiar nu ma pricem dar daca pe tine te supara intrabarea mea nu`i necesar sa raspunzi da`i paswinking

| Danielutza_4160 a răspuns:

Buna! ti las recomanda pe AVG SAU Nod 32 Antivirus 4. sunt foarte bune!big grin la AVG cand dai click pe el inainte de a te uita la virusi ti-l scnezi la fel si cu nod 32. Dupa ce se termina de scanat dai click scan history si iti arata virusi si dupa aia dai delete... si iai sters! Funda big grin