| antimoniu a întrebat:

Buna am o placa de baza asrock n68c-gs ucc si am op sursa de 450 w si vreau sa pun una de 500w am vreo sansa sa nu ard placa de baza?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu se arde. Sursa poate fi si de 600 sau 1000 W. Cu cat este mai mare cu atat suporta mai mult. Placa isi ia cat are nevoie.

| CPAElites a răspuns:

Daca ne spuneai si modelul surselor iti raspundeam!

Vezi ca sursele ieftine ( pocnitorile ) de 80 lei nu scot nici 270w ( nu mai vorbesc de cele delux! )!

https://www.youtube.com/watch?v=f6snWfd1v7M

Ai face bine sa ne spui modelul fiecarei surse!

| antimoniu explică (pentru CPAElites):

Cea de 450w e aline si cea de 500w scrie model atx-500w-p4 probabil sunt bune de ceva ca sunt luate odata cu celelalte componente adica pc-ul complet

| CPAElites a răspuns (pentru antimoniu):

"atx-500w-p4" E delux?
Amandoua sunt niste pocnitori...
Spune configuratia PC-ului sa-ti spun daca e ok sa pui una dintre ele.

| CPAElites a răspuns:

Daca crapa O PETARDA din aia iti poti lua adio de la HDD, Placa de baza si video! Stii de ce? Pentru ca nu are PROTECTII!

| HardCore7750 a răspuns:

Nu, placa isi trage cat e nevoie, mai mult, mai bun.