| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am o placa video Asus nVIDIA geforce gts 450 1 GB DDR5 si cand ma joc battlefield imi ajunge la peste 70 de grade, vreo idee cum sa o mai racesc putin?

Răspuns Câştigător
| imaqtpie a răspuns:

Numai vorbi prosti Ale_Hwdp_1995. Gabitzu246 temperatura ta este ok in full load, ca sa o racesti iei un cooler sau curata pc de praf etc.

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă placa video ajunge la 70 de grade, stai liniștit, este normal. Poți instala pe carcasă un ventilator suplimentar, dar nu ajută prea mult.
Dacă cele 70 de grade sunt la procesor, atunci e nasoală treaba.

| vladsoare a răspuns:

Scrie foarte clar ca placa video ii ajunge la 70 de grade. De unde le scoateti ca PC-ul/procesorul ii ajunge la temperatura asta? Vorba lui Badea- "noaptea mintii".
Battlefield e un joc cu cerinte foarte mari care pune calculatorul la treaba. 70 de grade in full load nu e tocmai foarte mult pentru o placa video.
Daca carcasa iti permite sa montezi ventilatoare pe lateral/in spate/ in "tavan"/in fata e bine sa le pui pentru un airflow decent! Nu vei avea rezultate uimitoare... poate 2, 3 hai 4 grade. Curat-o de praf, dar nu ii schimba nimic ce tine de racirea sa.

| florin12ize a răspuns:

Nu te speria e o temperatura normala pentru placile video.De ex a mea are 45-50 in idle iar in full load are peste 75. big grin
Stai fara griji...

| Ale_Hwdp_1995 a răspuns:

70 grade pc-ul?/ Daca asa du-l la reparat!