| Marinescu_Teo_1999 a întrebat:

Am o placa video nVidia GeForce 8500GT. Ceea ce ma ingrijoreaza la ea e ca se incalzeste destul de tare. Am stat pe minecraft 30 de min si s.a dus in 84 de grade Celsius. Placa are racire pasiva(radiator ce absoarbe caldura si o degaja). Niste sfaturi va rog. La cate grade se arde sau ce temperatura suporta maxim? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

E perfect normala temperatura pentru o placa video cu racire pasiva. Si nu ai de ce sa te ingrijorezi ca se arde, nu mai suntem in anii 90 sa se arda componentele. In ziua de azi componentele au protectii iar odata ajunse la o anumita temperatura sau daca voltajele nu sunt ok componenta respectiva se opreste sau isi da restart.

| Marinescu_Teo_1999 explică (pentru Jipa95):

Pasta termoconductoare am schimbat-o azi si se observa o racire de 2-3 grade. A atins 94 de grade in NFS world pe high totul.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cele mai proaste placi, astea cu racire pasiva! Pune-i un cooler!

| Stancu_Gabriel_1985 a răspuns:

Salut, procesorul grafic incepe sa se strice la temperaturi de >90 celsius.
E din cauza prafului de pe radiator. Aspira sau curat-o cu o pensula moale.