| Marin1000 a întrebat:

Buna am o problema am pus parola la bios si acum nu o pot scoate cind aprind pc trebuie mereu s-o pun si m-am saturat... este posibil de dezactivat parola la bios? funda

3 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Deconectează PC-ul de la priza de curent și scoate pentru câteva (15-20) secunde bateria de BIOS. Acest lucru va face ca toate setările să se piardă, inclusiv parola.

Ai aici un video în care cineva face acest lucru, atât pe laptop cât și pe PC.

https://www.youtube.com/watch?v=ZHj08_WXf1E

În general, plăcile de bază au și jumperi pentru CMOS Reset, aceasta fiind soluția cea mai elegantă de soluționare a problemei, însă poți rezolva mai simplu conform tutorialului de mai sus.

Succes!

| jhonny999 a răspuns:

Scote bateria de la Bios 3-4 minute si o reintroduci la loc.
Pc-ul va reveni la setarile fabricantului, si va anula toate modificarile facute ulterior.

| JohnyMoga a răspuns:

Foloseste soft-ul din linkul urmator, poate te ajuta - http://www.technibble.com/how-to-bypass-or-remove-a-bios-password/