| RebbeSstar a întrebat:

Am o problema cu pc-ul. Cand l-am inchis mi-a aparut casuta aceea ca nu se poate inchide din cauza unui program si i-am dat cancel. Am umblat cateva secunde pe el si s-a inchis din senin si acum nu mai vrea sa porneasca. Ce as putea face? sau care e problema?

Răspuns Câştigător
| georgedanielc a răspuns:

Vezi daca ai cablurile de alimentare identice (ma refer la cablu de alimentare unitate si monitor) daca DA:atunci inverseazale ..este posibil sa fie de la cablu de alimentare

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Esti genial! Mersi mult!

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Sa inteleg ca s-a rezolvat? acolo a fost problema?=

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Intr-un fel... Am facut cum mi-ai zis, dar nu-mi gasea netu`. Asa ca i-am dat restart si nu s-a mai deschis asa ca l-am inchis de la buton. Cand i-am dat drumu` din nou nu s-a mai aprins monitorul. Am facut asta de cateva ori si acum miroase a ars. Cred ca l-am prajit. straight face :-s

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Vezi ca ai probleme cu cablu de alimentare.mai inverseazale dar te sfatuiesc sa cumperi un alt cablu de alimentare.nu cred sa se fi ars monitoru.are protectie...

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Nu ma refeream la monitor... cred ca s-a ars unitatea

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Nu cred...mai degraba sursa de alimentare, dar eu tot la parerea mea ramin.cablul de alimentare este devina, acum intrebarea este unitatea unde este. zona unde este unitatea, are cumva umiditate sporita? Daca DA..muto de acolo

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Nu. E intr-un loc sigur, fara soare, umiditate sau caldura

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Monitorul functioneaza? daca da este ok.schimai cablu si vezi ce efect are... oricum monitorul are un consum mai mic cablul este de vina sigur

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Monitorul nu merge de nicio culoare. Dar daca ar fi cablul de vina n-ar trebui ca atunci cand il schimb si il bag la unitate, sa nu mai porneasca?

| georgedanielc a răspuns (pentru georgedanielc):

In cel mai rau caz s-a ars alimentarea unitati...dar asta mai mult ca sigur din cauza la cablu.dar nu cred.o intrebare cablu era incins?(fierbinteß si la ce parte? a prizei sau a unitati?)

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Era fierbinte la partea in care se baga in unitate sau respectiv, in monitor. Asta e de rau?

| georgedanielc a răspuns (pentru georgedanielc):

Aici este o dilema.am patit si eu cu vreo 5 ani in urma,numi mmergea unitate dar monitorul da, am inversat cablurile si surpriza au mers amindoua dupa un timp iar nu a mers unitatea iar am schimbat si iar au mers, atunci mi-am dat seama ca este de vinaa cablu de alimentare, m-am dus am cumparat cablu si de atunci nu-s probleme, tot asa mirosea si la mine se incisese cablu de alimentare la priza sfatul meu este sa ai o priza ceramica pentru ca este un risc cele de plastic se incalzesc excesiv, si sa nu ai surprize

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Defect cablu ..schimbal urgent.nu costa mult

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

thinking Daca intr-un final tot nu o sa mearga o sa-mi iau un alt cablu si sper sa functioneze... :-s Oricum, mersi pentru ajutor. :*

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Sper sa se rezolve, o zi cit mai placuta

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Mersi la fel. big grin

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Mia mai venit o idee. vezi si priza daca are curent.scoate tot de la unitate du-te cu ea la alta priza scoatei cablu de alimentare si reintroducel..si vezi daca da reziltate( o priza buna ce are sursa de curent)

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Priza are curent... si am mai incercat sa inversez cablurile si sa il pornesc din nou, dar monitorul tot nu se aprinde.

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Ok...dar unitatea? se aprinde?

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Da. A reusit fratele meu sa-l porneasca, dar mirosea a incins asa ca l-am scos repede din priza si am vazut ca cablul care era la monitor era putin topit. Inseamna ca a facut un scurtcircuit pe undeva. Asa ca o sa-mi cumpar un cablu nou. Cel putin e bine ca nu s-a ars sursa. Mersi pentru sfaturi.

| georgedanielc a răspuns (pentru RebbeSstar):

Sincer ma bucur ca a fost numai asta...normal ca din cauza cablului intra diferite tensiuni si se putea arde protectia dar bine ca nu s-a ars...o seara cit mai placuta

| RebbeSstar explică (pentru georgedanielc):

Mersi mult pentru sfaturi.

31 răspunsuri:
| Innovation a răspuns:

Erai obisnuita sa l scoti din priza sau sa il opresti direct de la unitate? Este posibil sa se fi ars sursa.Cel putin eu asa banuiesc.Incearca sa cureti unitatea centrala de praf inauntru, este posibil sa fie si de la praf deoarece praful nu mai da voie unitatii sa mearga cum trebuie.Dar daca nu iti mai merge calculatorul tu de unde pui intrebarea, de pe laptop? Dar cand dai drumul la pc se aprinde unitatea sau monitorul? Functioneaza? Adica am refer cand incerci sa il mai aprinzi unitatea si monitorul functioneaza si iti apare doar pe ecran negru, sau nu se aprinde nimic deloc?

| RebbeSstar explică (pentru Innovation):

1) nu 2) da, de pe laptopul lui fratimiu 3) nu porneste unitatea 4) nu, nu functioneaza unitatea :sursa, cooler, procesor. nu reactioneaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate-l din priza cam un minut dupa care baga-l la loc si pornestel

| RebbeSstar explică (pentru anonim_4396):

Am facut si asta da` tot nu merge. straight face

| Wictor a răspuns (pentru RebbeSstar):

Incearca sa formatezi bateria eu asa am reusitwinking...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RebbeSstar):

Nu iti porneste pc-ul sau windowsul? inca nu am auzit sa nu mai porneasca pc-ul din cauza unui program ce nu s-a putut inchide

| RebbeSstar explică (pentru anonim_4396):

Pc-ul. E posibil ca programul care nu s-a inchis sa nu aiba nicio legatura, dar am zis sa fiu meticuloasa

| Mirunika123 a răspuns:

Asa Mi s-a intamplat si mie cu celalat calculator. S-a Ars placa de baza.

| Schiopu_Otilia_1985 a răspuns:

De ce nu se deschide unitatea