| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am o problema mare cu PC-ul, am urmatoarea configuratie:
AMD a4 x2 4000
Asrock FM2A55M-VG3
4 Gb DDR 3 1333
palca video- Gainward NVidia geforce gt 630 2 GB ddr3
sursa floston 450 W

Problema este ca de cand mi-am cumparat noua placa video am tot avut probleme,si adica bag placa video pornesc pc-ul si la monitor imi arate no signal dar toate ventilatoare functioneaza si HDD etc., tot dau restart la pc de vreo 9-10 ori si dupa merge fara nici un fel de problema,pot sa ma joc ce joc vreau sa il forjez la maxim ca nu imi face nici o problema,cand il sting si vreau sa il pornesc face la fel, astazi m-am gandit sa las placa video in pc si sa o folosesc pe cea integrata din cpu,si merge, dar ce este mai ciudat este ca atunci cand intru in device manager nu detecteaza placa din slotul PCI expres,dar ii merge ventilatorul.

Va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce naibii sa ii mai fac.
Mentionez ca sursa este buna, am instalat sursa pe un gtx 550TI si un Intel i3 si merge.

3 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Ai instalat driver-ul noii placi video?

| Gabitzu246 explică (pentru SorinTudor):

LOl, normal ca da, dar in cazul meu driverul este o problema minora, problema este cum am mai si spus ca uneori pc-ul nu recunoaste placa video, ca si cum nu ar exista dar ventilatorul i se invarte.

| sltlp a răspuns (pentru Gabitzu246):

Vezi ca iti face figuri alegerea nVIDIA. CAzul tau era cel mai neindicat sa alegi nVIDIA dar ma rog. Trebuia sa alegi radeon deoarece au cpu apu si astea fac figuri cu nVIDIA. Incearca sa pui nVIDIA, video pe integrata, intra in bios, dezactiveaza integrata si seteaza adaptorul grafic principal pe dedicata(tot din bios).