| Pomar a întrebat:

Buna,
Am primit un laptop sa incerc sa ii instalez windows dar am o problema: cand bag cd-ul de la wundows xp imi zice : "A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer"
Intrebarea mea este daca exista o metoda de a setrge tot ce e pe laptop si sa incerc atunci sa reinstalez.
PS : acum este instalat windows vista

9 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Pai instaleaza xp sau seven dar pe seven daca vrei sa te joci counter mai bine ai renunta doar decat daca ai steam problema e legata de harrd din cauza ca are bad-uri pe el formateaza tot din laptop dar sa nu ii dai quick format ii dai formatare normala si il lasi pe el sa isi faca treaba.

| nelu13 a răspuns:

Daca are hard sata de asta nu merge.intra in bios si schimba setarile hdd-ului de la sata pe ahci sau ide.asa o sa mearga. bafta

| nonny50 a răspuns:

Cel mai prost windows(vista)...da.ar fi ceva de facut! cred ca cd tau cu windows nu este bun, incearca sa bagi un xp sau w7! dar cel mai bine lasa p candva care se pricepe!

| nonny50 a răspuns:

Ti am zis eu ca w7 ar fi cel mai bun...

| whitehair a răspuns:

Ca la clasa a-I-a:
1.seteaza din bios ca prima unitate de boot unitatea optica (CD, DVD)
2.introdu cd-ul BOOTABIL in unitatea optica;
3.restarteaza computerul;
4.sterge partitia pe care ai windows instalat;
5.recreeaza partitia;
6. abia acum formatezi si alegi ca sistem de fisiere ntfs;
7.instalezi windows in partitia nou creata. daca ai cat de cat cunostinte de engleza ar trebui sa fie foarte simplu.

| Pomar explică:

CD este bun, am instalat ieri pe pc lu sora mea windows-ul...

| Pomar explică:

Pai nu ma lasa sa instalez windows xp, imi da eroarea aia cand ai trebuii sa instalez straight face

| Pomar explică:

Dmne parca sa vorbii cu pereti...
Daca citit intrebarea cu mai multa atentie am spus ca atunci cand bag CD cu windows-ul nu il poate instala, nu poate porni instalarea, nu ajunge nici l apasul cand ma intreaba daca sunt de acord cu conditiile windows, cum incepe instalarea imi da eroarea aia.
Stiu si eu teoretic cum se instaleaza windows-ul dar asta imi da eroare cand vreau sa pornesc instalarea...

| Pomar explică:

Am reusit cu win 7 mersi oricumbig grin