| Ruxxy a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru iubitorii de aparate profesionale. Ce sa aleg dintre un aparat foto DSLR Nikon D3000 cu obiectiv 18-55 VR si un aparat foto DSLR Canon EOS 1000D cu obiectiv Canon EF 18-55 DC? Ajutati-maa!

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Buna Ruzzy.
Cele doua DSLR-uri alese de tine sunt foarte similare (aproape identice ca specificatii si performanta). Nikon ar avea un usor avantaj daca ar fi sa luam in considerare ca are focalizare in 11 puncte (fata de doar 7 la Canon) si are LCD-ul mai mare cu 0, 5". Diferenta de rezolutie este insesizabila. Un mare plus il prezinta Nikon-ul cu pragul superior al sensibilitatii ISO mai mare (3200 fata de 1600 la Canon), ceea ce te va ajuta sa faci poze mai usor in conditii de iluminare redusa cand nu folosesti blitz-ul. Vro iesi mai clare (mai putin miscate). Daca pe viitor doresti sa-l accesorizezi cu blitz-uri profesionale sau alte obiective, varianta mai ieftina ar fi tot Nikon. Si ca o ultima sugestie: Desi Nikon face mai ales in ultima vreme niste aparate extraordinare, eu tot as opta pentru Canon. Canon e Canon; sunt cei mai buni si vei vedea ca toti fotografii semi-pro sau pro au echipamente de la ei. La cumparare, nu uita de geanta si neaparat de card de memorieAh, si obiectivul 18-55 cu care vine acum Canon este unul de generatie noua, imbunatatit fata de cel din anii trecuti: http://goo.gl/UdhhM.
Succes si multe poze frumoase iti doresc;)

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nikor ar fi o alegere mai buna, cel putin asta este parerea mea.

| RoooneyThePuf a răspuns:

Iti recomand Nikon-ul(plus ca din cele 2 exemple pe care le-ai dat, Nikon are o rezolutie mai mare), si eu am un d700 si pur simplu e superbig grin.