| Negreci_Felicia_1995 a întrebat:

am si eu o problema la laptop am scos bateria din el si l-am lasat doar la priza, iar ceasul nu mai sta setat. se deregleaza. cine ma poate ajuta va rog

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Problema ar fi bateria de la placa de baza care are rolul de a tine activa memoria CMOS (setarile de la BIOS) si ceas-ul dar e ciudat pentru ca daca sta in priza ar trebui sa se alimenteze. dar in ce sens, se deregleaza cu cateva ore sau iti arata in urma cu ani ca posibil sa fie setat aiurea fusul orar daca e cu cateva ore. aici gasesti cum sa-l setezi cum trebuie (la noi este UTC + 2) http://www.7tutorials.com/customize-date-time-and-all-related-settings

| vangaelis a răspuns:

Este posibil sa fie o problema de la bateria de pe placa de baza. Cred ca trebuie schimbata bateria.

| vangaelis a răspuns:

Problema este de la baterie in mare parte. de cand ai laptop-ul Felicia?

| sensualus a răspuns:

Oh n-ai somnik, il reglezi din windows